Warberg Goalie Camp 2012

Ve spolupráci s webem FLORBALMAG.CZ vám přinášíme další z řady článku – tentokrát jsme vybrali článek týkající se švédského brankářského kempu.

Warberg Goalie Camp 2012 (1)

Pokud jste věrnými čtenáři našeho magazínu, tak Vám jméno Oscara Lundina nemusíme nijak  přibližovat. Oscar se ve švédském Warbergu IC stará o florbalovou metodiku u mládeže a také vymýšlí individuální tréninky pro hvězdy A týmu Warbergu IC jako je například Tero Tiitu, Magnus Svensson nebo Mathiass Wahlgren. Tentokrát však na konci roku 2012 přišel s něčím novým. Uspořádal totož Warberg Goalie Camp. A právě o jeho kempu jsme si Oscarem popovídali.

Oscare proč jsi se rozhodl uspořádat ve Warbergu brankářský kemp?
Hodně sleduju lední hokej a moc se mi líbí, jak se soustředí na práci s brankáři. Opravdu si uvědomují, že brankář je nejdůležitějším hráčem na hřišti. Podle mě platí ve florbalu úplně stejná věc, ale moc se na ni nezaměřujeme. A právě tohle chci změnit.

Inspiroval jsi se někde, nebo je  všechno z Tvé hlavy?
V minulém roce na jaře jsem se vypravil za mým učitelem Erikem Granqvistem do Karlstadu, se kterým jsem spoustu věcí probral. Na začátku léta jsem se pak byl podívat na hokejový kemp do Luleä. A pak jsem se rozhodnul, že spolu s dalšími kamarády uspořádám florbalový kemp zaměřený jen na brankáře.

Warberg Goalie Camp 2012 (3)

Jak dlouho kemp trval a co bylo jeho hlavní náplní?
Každý brankář stráví na kempu dva dny. Za tuto dobu stihne pět tréninků na hřišti a taky dva teoretické tréninky ve třídě. Jde o teorii, taktiku a mentální odolnost. Každý trénink nahráváme kamerou, chceme, aby brankáři viděli jak sebe, tak ostatní a mohli se podívat na to, co dělají dobře a špatně.

Objevili se na kempu nějací hráči z můžského A týmu Warbergu?
Ano pomáhali oba brankáři A týmu, tedy Per Svedin a Peter Sjögren a taky Magnus Svensson. Ti všichni se kempu účastnili a budou taky na tom příštím, který se koná v létě 2013.

Warberg Goalie Camp 2012 (2)

Co bys doporučil mladým českým brankářům?
Měli by se naučit, aby chytali ve správném postoji a důležitou věcí je taky to, aby v bráně neustále sledovali míček. Brankáři musí umět vyhodnotit, kdy je vhodné míček jen vyrazit a kdy je třeba jej chytit. Ale je tady další spousta věcí, které bych však rád brankářům vysvětlil přímo na kempu. Tímto zvu všechny hráče ať se ho v létě zúčastní.

Zajímá Vás, na kolik stojí tento dvoudenní florbalový kemp pro brankáře realizovaný ve Švédsku? Za zhruba 150 euro mají hráči kromě zmíněných tréninků plnou penzi a ubytování. Další, tentokráte větší, kemp se bude konat v srpnu 2013.

Warberg Goalie Camp 2012 (4)

A jak se na problematiku brankářských tréninků dívají brankáři, chytající v extralize? Záměrně jsme vybrali gólmany rozdílných věkových kategorií a týmů. Jejich názory si můžete přečíst zde:
1.Jak se individuálně připravuješ? Máte v klubu speciální brankářské tréninky?
2.Co bys doporučil mladým florbalovým brankářům?
3.Nemyslíš si, že se individuální příprava brankářů v klubech zanedbává?

Jan Baráka (TJ JM Pedro Perez Chodov)
1. Asi před rokem jsme měli speciální brankářské tréninky a úplně se neosvědčily. Ustoupilo se od nich a teď nám veškerou přípravu obstarává Radim Cepek a kondiční trenér David Nerud. Individálně se připravuju přesně tak, jak popisuje Dominik Hašek ve své knize Chytám svůj život. Házím si gumou o zeď a trénuju tak svůj postřeh 🙂

2. Vzhledem k tomu, že mě momentálně nejvíce trápí kolena, tak by to měla být právě tato partie. Ta zátěž je obrovská, já jsem to ze začátku trošku podcenil, protože když jsem začínal chytat, tak jsem chytal bez chráničů a teď mě to dohání.

3. Nevím, jak je tomu v nižších soutěžích, ale myslím si, že v extralize se s gólmany začalo malinko pracovat. Ale pořád je to podle mě pole neorané. Jde taky o to, že neznám člověka, který by se věnoval speciálně jen florbalovým brankářům. Například v hokeji jde o Josefa Bruka.

Jan Barák (TJ JM Pedro Perz Chodov)

Jan Krkoška (Panthers Otrokovice)
1. Individuální příprava u mě probíhá řadu let stejně. Každý den posilování a večer protahování u televize. Jinak sleduju přenosy ze zahraničních lig a soustředím se na brankáře. V Otrokovicích žádné speciální tréninky nemáme, ale od nové sezóny bych to rád změnil a vzal si pod svá křídla všechny brankáře našeho klubu.

2. Musíte se naučit věřit v sami sebe, že jste nejlepší a že každou střelu chytnete. Toto musíte podpořit poctivým tréninkem a přidejte „něco navíc“. Prostě žijte florbalem a výsledek se dostaví.

3. Nevím, jak je tomu v jiných klubech, ale celkově bych řekl, že zanedbává. Na druhou stranu pokud na sobě brankář nepracuje i mimo tréninky, nemůže to nikam dotáhnout.

Jan Krkoška (Panthers Otrokovice)

Pavel Jurčík (Bulldogs Brno)
1. Já osobně se individuálně připravuji běháním a posilováním. Bohužel ne vždy se mi to podaří skloubit s tréninky v Brně a školou. Další součást individuální přípravy spočívá v maximálním nasazení na všech trénincích.V Brně speciální brankářské tréninky nemáme , ale často se nám věnuje  asistent trenéra Roman Bytešník , který s námi dělá různá cvičení ať už na postřeh, nebo pohyb v brankovišti.

2. Mladým brankářům můžu poradit, aby měli obrovskou výdrž a píli se zlepšovat a aby chtěli být tím nejlepším. Stanovit si své cíle a za těmi si jít.Poté si projít své nedostatky a na ně se zaměřit v dalším tréninku.

3. Nevím jak je to v ostatních klubech, ale u nás na tom nejsme zase tak špatně. Představa, že by se do cyklu čtyř tréninků za týden přidaly ještě speciální brankářské je zvláštní. I na tréninku s hráči jdou dělat věci pro brankáře a pokud má brankář zájem tak na sobě může pracovat i na klasickém tréninku.

Pavel Jurčík (Bulldogs Brno)


Adam Wollný ve spolupráci s florbalmag.cz

Foto: Martin Dvořák www.facebook.com/MADfotograf

 
Přidej komentář

Partner webu

Partner webu