TRÉNINK STORVRETA

Dne 17.10.2013 jsme v Uppsale navštívili tréninkovou jednotku švédského elitního týmu Storvreta IBK. Jednalo se o, jak tomu sami říkali, soft training.

Důvodem, který způsobil, že se netrénovalo „naplno“ byl zápas, který tým den předtím odehrál v Linköpingu. Hráči i trenéři se vrátili někdy pozdě po půlnoci a moc toho nenaspali (většina z nich šla ráno do práce). Přesto, trénink se normálně konal a na tréninku byli skoro všichni hráči (chyběli jen dva – jeden omluven a jeden zraněn). Celkem bylo na tréninku 18 hráčů, jeden brankář (na tréninku byl ještě i druhý brankář – aktuálně i brankář reprezentace Viktor Klintsten, který nechytal, ale věnoval se během tréninku sám individuální fyzické přípravě) a trenér a vedoucí družstva.

Storvreta má 4 až 5 trénikových jednotek týdně s dotací 1,5 hodiny a k tomu 1 až 2 45 minutové tréninky zaměřené na kondici a posilování. Dá se tedy říci, že trénují každý den.

Organizace tréninku byla taková, že se odehrával jen na půlce hřiště, na které si hráči postavili mantinely. Trénink vedl kapitán Kanebjörk, který hráčům vše vysvětloval a ukazoval a trenér Magnus Jäderlund na vše jen bedlivě dohlížel a do tréninku zasahoval jen občasně, když se mu něco co hráči udělali nelíbilo.

Tempo tréninku nebylo nijak líné a nepoučený pozorovatel by mohl mít i pocit, že se jedná o standardní tréninkovou jednotku a ne odlehčený pozápasový trénink. Přesto tempo nebylo nijak závratné, což ale nakonec organizace zvolených cvičení a zmenšené hřiště nedovolovaly.

10 min.
rozcvičení
klasické rozcvičení obsahující rozběhání a dynamický strečink
(Mika Kohonen, který na tréninku také byl, přesto, že absolvoval operaci kolene a doktoři mu doporučili začít trénovat až v prosinci, celou dobu běhal s florbalkou v ruce – nehrál si ale s míčkem, pouze ji držel, jakoby se mu nechtěla dávat z ruky)

10 min.rozchytání brnakáře
klasický oblouk, rohy a čtyři rohy

5 min.
2 na 1

2na1Obránce z půlky přihrává na útočníka v rohu, ten přihrává útočníkovy nabíhajícímu si z druhého rohu, obránce jde bránit, útočníci se na půlce kříží a hraje se situace 2 na 1.

8 min.
dvě střelecká cvičení z půlky

zpulky1Hráč vybíhá z jedné strany bez míčku, z druhé dostává přihrávku a střílí.

zpulky2Hráč vybíhá z jedné strany, běží až před bránu, z druhé strany jde střela, kterou hráč který běžel tečuje do brány.

7 min.
cvičení na přihrávky se zakončením

vanockaHráči v trojici z jedné strany se v trojúhelníkovém rozestavení pohybovali směrem k bráně, dávali si z první rychlé přihrávky a pak zakončili střelou z blízka. To stejné se odehrávalo z druhé strany.

5 min.
cvičení na přihrávky se zakončením

dokolaHráč z půlky přihrává, běží směrem k bráně, dostává přihrávku zpět, přihrává dalšímu hráči, dostává zpět a střílí. Ihned se řadí do pozice na přihrávku. Z druhé strany se odehrává to stejné.

15 min.
hra bez brankáře – „přehazovaná“

prehazovanaHřiště je rozdělené kužely na 3 zóny. Hrají 3 družstva. Družstva u mantinelů si musí dát přihrávku a překonat tak střední zónu do které nesmí. Družstvo bránící střední zónu se snaží míček vybojovat. Pokud se mu to podaří střídá se s družstvem, které míček ztratilo. Pravidla a modifikace:

  • bránící družstvo nesmí získat míček ve střední zóně, musí ho vybojovat zónách u mantinelů
  • předtím než jde míček přes střední zónu, si hráči v týmu musí dát určitý počet přihrávek
  • přihrávka přes střední zónu musí jít vzduchem
  • přihrávka přes střední zónu musí jít o mantinel
  • přihrávat se může jen bekendem
  • přihrávat se může jen z první apod.

Celkem 60 minut.

Videa některých cvičení:


Vítězslav Carda

Obrázkek: Storvreta IBK

 
Přidej komentář

Partner webu

Partner webu