Trenér očima generací – mládežnické týmy

FLORBALMAG.CZ přináší další z řady článků – autorkou článku je Veronika Jenčková.

Kapitánky východočeského ženského týmu IBK Hradec Králové odpovídali na otázky, jak by měl vypadat jejich ideální trenér. Holky to vzaly opravdu vážně, nad otázkami se zamyslely, a my tak můžeme porovnat, jak se pohled na trenéra mění s věkem a úrovní hráček. Co holkám  jejich florbalová srdce napovědělo, se dozvíte níže. A ještě malá poznámečka: tento článek nemá za úkol kritizovat některého ze současných, minulých či budoucích trenérů, nicméně by mohl fungovat jako zpětná vazba.

Týnka – Kristýna Pavlová – žákyně
Hofi – Lucie Hofmanová – dorostenky
Kuželka – Žaneta Kůželová – juniorky

Otázka č. 1: Jaký vztah by měl mít trenér k tomuto sportu? 
Týnka: Pozitivní 🙂
Hofi: Měl by ten sport hrát, nebo by měl mít zkušenosti z dřívějška, aby věděl, jaké to je být na hřišti a v různých situacích.
Kuželka: Tak určitě dobrý, přece nebude trénovat někdo, kdo to bere spíš jako nutnou povinnost, než jako koníček… Musí ho to bavit.

Otázka č. 2: Jak moc by to měl „žrát“? 
Týnka: Na tolik, aby ho to bavilo, takže co nejvíc.
Hofi: Mělo by ho to především bavit, protože pohled na znuděného trenéra není moc fajn.
Kuželka: Tak jako musí ho to bavit, ale zas tak zažraný, že nás bude tahat z kůže, to ne 🙂

Otázka č. 3: Jsou pro Tebe důležité jeho zkušenosti? 
Týnka: Samozřejmě! Musí mít zkušenosti, aby nám je mohl předat.
Hofi: Ano.
Kuželka: Ano, trenér by měl mít za sebou herní zkušenost v tomhle sportu, protože trenér bez poznatků ze hry, ze svojí působnosti z nějakého týmu, by nemohl byt moc dobrým přínosem pro holky, které ten sport baví.

Otázka č. 4: Vidíš nějaký rozdíl mezi trenérem – mužem a trenérem – ženou, jaké jsou podle tebe jeho/její výhody?
Týnka: Jelikož už jsme se setkaly s obojím, tak můžu říct, že mně a myslím, že i týmu je to jedno, jde spíš o to, jaký ten člověk je. Nezáleží na tom, jestli je to žena, nebo muž.
Hofi: Asi příliš velký rozdíl nevidím. Záleží hlavně na osobnosti, jaký má vztah k tomu sportu a hlavně jak jedná s ostatními.
Kuželka: Podle mě v nich rozdíl není – žena i muž si dokážou sjednat respekt. Výhody… no žena rozumí holkám 🙂 Chlap může být spíš takový kamarád 😀 tohle moc nevím 🙂

Otázka č. 5: Je pro tebe důležitý jeho vzhled (postava, obličej)?
Týnka: (neprozradila)
Hofi: Ani ne, jak už jsme řekla předtím, jde hlavně o to, jak se chová.
Kuželka: To není vůbec důležité, hlavně aby věděl „vo co go“, a hlavně mít dobrý názory na hru a všechno, co k tomu patří.

Otázka č. 6: Souvisí vzhled s respektem? 
Týnka: Vzhled určitě není důležitý a myslím si, že s respektem nesouvisí, nebo jen minimálně.
Hofi: Možná trochu, ale trenér bude mít respekt díky svému jednání.
Kuželka: I malej prďola si může získat respekt svým přístupem 😀

Otázka č. 7: Jak by měl trenér rozdávat příkazy? 
Týnka: Srozumitelně.
Hofi: Mělo by být hnedka jasné, co po nás chce. Neměl by křičet, zbytečně by tým znervóznil.
Kuželka: Když bude mít respekt, tak klidně klidnou řečí 🙂 A u pusy mít píšťalku, pro jistotu.

Otázka č. 8: Jak by měl vysvětlovat cvičení nebo taktiku?
Týnka: No tak, abychom to všichni pochopili, neměl by na nás řvát, že jsme neschopný, ale v klidu by nám měl ukázat, to co děláme špatně.
Hofi: Jednoduše: přihrávka, přihrávka, střela. Občas by se hodilo i pár rad, když je to cvičení, které bychom mohli použít v zápase. Taktiku by měl vysvětlovat také jasně. Já osobně oceňuju, když nám něco ukáže pomocí trenérské tabulky, je to lepší pro představu situace.
Kuželka: Tak aby ho všichni chápali, klidně ale trochu s důrazem hlavně mluvit ke všem.

Otázka č. 9: Je potřeba asistent, nebo ne? Jestli ano, jak by měli mít rozděleny role?
Týnka: Nemyslím si, že je třeba asistent, když je schopný trenér, tak stačí jeden.
Hofi: Tak pro trenéra je občas lepší, když má asistenta. Může mu např. zapisovat střely na bránu, abychom poté mohli porovnat nás a soupeře a slyšet tu známou větu: „Holky střílejte, střílejte, střílejte.“ Může se i zeptat asistenta, co si myslí o jeho nápadu na taktiku a dohodnout se, co je lepší a co ne. Záleží ale na každém trenérovi, jestli asistenta potřebuje či ne.
Kuželka: Ano, trenéři se můžou poradit a shodnout se … nebo i neshodnout, ale je podle mě dobrý mít pravou ruku. Asistent by k nějakému taktizování měl říct svý, a pak se rozhodnout společně s hlavním, co by bylo lepší řešení. Hlavní trenér by měl mít víc té autority … a být přátelský. Asistent přátelský, ale umět za to v nouzi vzít.

Otázka č. 10: Co jsou podle tebe nejdůležitější kriteria pro nominace na zápas?
Týnka: Určitě by si měly zahrát holky, které chodí na tréninky, i když třeba nepatří k nejlepším … Mělo by to být spravedlivé, ale určitě je potřeba i těch nejlepších hráček.
Hofi: Hlavně bychom měly chodit na tréninky. Je pak rozhodně těžší trénovat cvičení na zápas s pár lidmi, potom je to cvičení k ničemu, když ho polovina týmu nezná. Také se díky tréninkům můžeme zdokonalit v práci s hokejkou a to v zápase samozřejmě také využijeme.
Kuželka: Podle účastí na tréninku, přístupu k tréninkům, podle chováni k ostatním a trochu podle dovednosti.

Otázka č. 11: Jak by měl trenér s týmem komunikovat?
Týnka: Přátelsky.
Hofi: Trenér by měl s týmem vycházet a neměly by vznikat obavy z komunikace s trenérem. Měl by mít respekt a tým by ho měl poslouchat. Měl by být spolehlivý, takže když bude jakýkoli problém, trenér ho vyřeší a nenechá tým se v tom „vymáchat“. I přesto, že má tuto roli v týmu, je dobré, když zapadne do kolektivu a tým ho nebere jako jakéhosi nepřítele.
Kuželka: Přátelsky, humorně, ale jako trenér…


Adam Wollný ve spolupráci s florbalmag.cz

Foto: Veronika Jenčková

 

 

Nelze přidávat komentáře.

Partner webu

Partner webu