Tomáš Sladký: Za kritiku od trenéra děkuji!

Po posledním turnaji reprezentace ČR v Pardubicích, schytal jako jediný z reprezentantů kritiku od trenéra Trnavského. Přesto se však neurazil, ale neopak za ni děkuje, napumpovala do něj novou motivaci. „Chci být nejlepší útočník českého týmu na mistrovství.“ prohlásil tento seběvedomý reprezentat. V úvodu finské salibandy ligy je jeho Koovee zatím bez bodu po dvou vysokých porážkách od Classic a SPV Seinajoki. Ve čtvrtek se odehraje v Tampere derby Koovee – Nokian KrP a nastoupí proti sobě i dva velcí kamarádi, Tomáš Sladký a Jan Jelínek. Nejen o vzájemném hecování, ale i společném životě ve Finsku jsme si povídali právě s Tomášem.

Ahoj Tome, jak se zatím cítíš v nové sezóně?

Zdravím všechny florbalové blázny! Úvodem bych chtěl FLORBALMAGU poděkovat za tento rozhovor, respektive další možnost informovat veřejnost o tom, jak to vypadá tady na severu!

V nové sezóně se cítím moc dobře, díky. Absolvoval jsem jednu z nejtěžších letních příprav za poslední roky, užil jsem si také kondiční soustředění Daviscupového týmu v Mikulově. Zdraví slouží a drží, takže až na sychravý podzim v Tampere si nemůžu na nic stěžovat.

První dva zápasy vám zatím nevyšly, prohráli jste 1:9 a 2:9 v čem hledat chybu?

Takže tady je pár chabých výmluv typického Čecha: během posledních příprav na sezónu se nám zranilo celkem 7 hráčů základní sestavy, los soutěže jsme měli snad nejtěžší ze všech a v obou zápasech jsme nastřelili 6 tyček.

A upřímně? Do ligy jsme nastoupili ještě s loňskými bronzovými medailemi na krku. Někteří hráči absolutně odflákli nebo zcela vypustili letní přípravu a v hlavě mají stále 4 litry vodky. Přístup, přístup, přístup. Opět si připadám jako exot, když se snažím spoluhráče hecovat. Můj „stůl“ je naprosto čistý. Pozitivní fakt vidím v tabulce +/- bodů, která je tady sledována se stejnou vážností jako kanadské bodování. Takže osobně jsem spokojený i přesto, že nám první dva zápasy moc nevyšly.

Dá se hovořit už o krizi? Prozraď nám, jak reaguje trenér, když se Vám nedaří?

Nejde o krizi. Dvakrát jsme prohráli, tečka. A obzvlášť Finové si z toho absolutně nic nedělají. Trenér je zatím v pohodě, snaží se zpestřit tréninky a být pozitivní. Trochu se divím, že si stále nedovolil větší rotaci hráčů v sestavě, ale vlastně vzhledem k naší marodce si nemůže moc změn dovolit.

Jaká je tréninková morálka a herní morálka finů?

Já to asi pořád vnímám trochu jinak, protože jsem cizinec, od kterého se vždy čeká „minimálně víc“ než od nadprůměrného finského hráče. Už dříve jsem podotýkal, nemysleme si o finské lize bůhvíco. To, co si tady někteří hráči dovolí na hřišti i mimo něj, by neprošlo snad ani v naší třetí lize! Věřím, že kdyby Radek Mrázek viděl průměrný zápas salibandy ligy, tak by asi určitě porodil. Tímto ho zdravím „Čus Mrázo!“

Na druhou stranu, když se tým dostane do určitého tréninkového tempa a herní pohody, s morálkou rázem nemá nikdo problém a hraje se tady opravdu špičkový florbal. V Koovee jsme teď zlepšili úroveň tréninků, tak snad se brzy dočkáme i prvních soutěžních bodů.

Ve čtvrtek hrajete proti Nokianu, kde od této sezony hraje tvůj kamarád Jan Jelínek, jak se na zápas těšíš? Probíhá už mezi vámi hecování?

Na čtvrtek se těším, bude se hrát nespoutaný florbal. Zápasy s Nokianem jsou vždycky vyhecované a diváci se budou bavit, i když to na nich klasicky nepůjde moc poznat. Jelen teď hraje skvěle a v přesilovkách na středu se moc daří. Hecování zatím neprobíhá, on to moc hrotit asi nebude, já zase budu mít červené oči na všechny, ale souboje s ním v rohu hřiště moc vyhledávat raději nebudu.

Působíte ve stejném městě Tampere, trávíte spolu i volný čas ve Finsku?

Jsem moc rád, že tady je. Když už bylo jisté, že Pavel Brus z Finska odejde a já podepsal novou smlouvu s Koovee, měl jsem docela strach, že tady budu sám. Honza navíc bydlí i se svou kopretinou Lucií asi 300 metru vedle mě, takže jsme spolu skoro každý den. Už se stalo rutinou společné sledování sportovních přenosů, hlavně pak české florbalové extraligy. Když jsem ho viděl na vlastní oči na hřišti v soutěžním zápase, strašně mě mrzelo, že jsme nakonec nedotáhli jeho přestup k nám do Koovee.

V prosinci se koná MS ve Švýcarsku, jaká je to pro tebe motivace se tam dostat, když tvoje první zahraniční štace byla ve Wileru?

Stejně jako poslední MS ve Finsku, je pro mě i toto mistrovství světa naprosto určující bod celé sezóny. Další z maximálních vrcholů kariéry. Je jedno, kde se bude hrát, chci se s týmem dostat do finále a poprat se o zlato! Pokud budeme připravení, tak na to mít budeme. Všechno bude zase záležet na přístupu a to na přístupu všech členů týmu! Kdo nezažil atmosféru takového turnaje, tak si zase bude myslet, že jsem naivní trumpeta, rozumím. Například Švýcaři se chtějí doma stát mistry světa, podrobili tomu úplně všechno, extrémní přípravu, tamní unie se s tímto cílem ztotožnila a investovala neskutečné prostředky pro to, aby se jejich společný sen stal skutečností. My jim to překazíme!

Po přípravném turnaji v Pardubicích jsi byl trochu překvapivě kritizován trenérem Trnavským. Souhlasíš s tím, že se od tebe čekalo více?

Motivace navíc, za kterou děkuji. Naučil jsem se tady ve Finsku spoustu užitečného, takže na mistrovství světa chci být nejlepší útočník českého týmu! O nejlepším obránci už mám jasno!

Máte vy zahraniční hráči speciální treninkové plány kvůli mistrovství? Jak je dodržujete a jakou máte zpětnou vazbu?

Speciální tréninkový plán sestavují naši žolíci v sestavě Roman Karpíšek a Jindra Douda. Každý z 12 posledních týdnů před MS je do detailů rozpracován. Plán dostali všichni hráči širšího kádru a jeho plnění si navzájem posíláme mailem. Společně s tréninky v klubu z toho vychází cca 10 tréninkových jednotek týdně (posilovna, běhání, doplňkové aktivity jako spinning atd.) plus zápasy. Program se rozeběhl hned po turnaji v Pardubicích. Je těžké plán dodržet na 100 procent, já se po dvou týdnech cítil opravdu unavený.

Má dodržování těchto plánů vliv na nominace na reprezentační akce?

Nevím, snad ano.

Jsi v kontaktu i s ostatními hráči, kteří působí v zahraničí?

Jasně! Jsem v denním kontaktu s Honzou Jelínkem, Milanem Tomašíkem a Pavlem Brusem. Kdyby se naše společná konverzace na sociální síti měla dostat ven, vydělali bychom miliony! Nemůžu opomenout ani rádio Rytych 30 FM, zapnu si ho vždycky večer po tréninku a hned vím o všech výkřicích z florbalového bulváru. Ale i s ostatními kluky si alespoň sem tam napíšu, je to pro mě důležité.

Díky moc za rozhovor! Bavte se florbalem a hlavně pevné zdraví!!!

S pozdravem, Tomáš


Adam Wollný ve spolupráci s florbalmag.cz

Foto: florbalmag.cz

 
Přidej komentář

Partner webu

Partner webu