ŠVÉDSKÁ ANALÝZA MS 2012

Švédská federace zveřejnila včera podrobnou analýzu nedávno odehraného Mistrovství světa. Analýza je bohužel ve švédštině, přesto jsme se pokusili přeložit a přinést vám aspoň její menší část. Tu týkající se českého týmu. Vzhledem k tomu, že nikdo v redakci neumí švédsky, tak se jedná o překlad udělaný pomocí slovníků a překladačů a mohou se v něm vyskytovat chyby. Prosíme tedy čtenáře o jistou shovívavost.

Analýza reprezentace ČR

Celkové hodnocení  – podprůměr

Český tým byl velkým zklamáním. I přes konečné sedmé místo, ale stále patří mezi top čtyři týmy na světě.

Kádr – podprůměr

Hráči byli spokojeni s nominací a mysleli si, že papírově je složení týmu jedno z nejsilnějších za poslední roky. Mimo hřiště tým vykazoval dobrou náladu a soudržnost.

Ne už tak na hřišti. Tam Češi už nikoho neoslnili a vypadá to, že mnoho problémů vzniká už na úrovni hráče (podle Svenssonova modelu*). Bohužel se zdá, že problémy byly také ve vztahu hráči – trenér (kvůli nejistému trenérskému vedení).

Tým jen těžko hledal jiskru, kterou by ukázal ve hře. Někteří hráči se snažili, ale mnoho těch, kteří měli být lídry na své pozici zklamali a nedokázali táhnout tým tím správným směrem.

Dobrá nálada a hecování v týmu byly velmi ovlivňovány tím, jak se týmu dařilo a pokud se dařilo tým byl v pohodě. Ale ve chvíli, kdy se týmu nedařilo a výsledky nebyly, hecování a povzbuzování se vytratilo.

Jedním z možných vysvětlení by mohlo být, že zkušení hráči jako Fridrich, Zálesný, Garčar se necítili v dobré formě. Když se těmto neoficiálním lídrům týmu přestalo dařit, jen těžko hledali energii, kterou by podpořili zbytek týmu. Ihned po skončení turnaje hráči prohlašovali, že očekávají, že mnoho starších hráčů v týmu skončí a že trenér bude nahrazen. Dokonce už byli schopni zmiňovat jméno Radima Cepka jako nového trenéra reprezentace a vypadalo to, jako by tato diskuze probíhala už delší dobu. To je velmi zajímavý fakt, který poukazuje na to, že mezi hráči panuje shoda o tom, že tým potřebuje změnu.

Češi v rozhodujících zápasech dostávali góly rychle za sebou, nálada šla prudce dolů a Češi po takových neúspěšných fázích těžko hledali sílu na to se otřepat.

Koučování zápasů bylo velmi nekonzistentní. Všechny zápasy začínaly s různými, změněnými sestavami a ve dvou zápasech, které jsme podrobně zkoumali, bylo protočeno 17 hráčů.

Během zápasů postával trenér dlouze jen se založenými pažemi a s hráči vůbec nekomunikoval – obzvláště v době, kdy se hra nedařila.

Fyzická kondice – dobrá

Většina hráčů je dobře trénovaná, ale mnozí na MS vykazovali známky únavy a opotřebení.

Trénovat a hrát tolik zápasů v tak málo dnech je velmi náročné a tak nebylo překvapením, že hráči na hřišti vykazovali známky únavy.

Tréninky byly organizovány ráno, ale brzké vstávání hráče okrádalo o možnost delšího spánku.

Hbitost a rychlost se ze hry postupně vytrácela a pohyb mnohých starších hráčů se zpomaloval.

Hráčská úroveň – podprůměr

Zde se ukázaly také slabiny, především co se týče kvality přihrávek. Frekvence přihrávek byla malá a přihrávky pomalé.

Herní systém – podprůměr

Analyzovat herní systém, vzhledem k výše uvedeným nedostatkům, nebude příliš zajímavé. Přesto uvedeme pár postřehů.

Zdálo se, že hráči nebyli dobře připraveni na to, jak mají hrát, zřejmě i kvůli častým změnám v sestavě.

Češi už dříve prokázali vysokou úroveň hry do protiútoku (což byl jeden z nejdůležitějších faktorů, díky němuž získali bronz na předchozím MS). Nyní ale musíme říci, že úroveň hry do protiútoků se na tomto MS zhoršila. Kvůli tomu se Češi dostávali mnohem méně do příležitostí skórovat a náboj jejich jejich hry se vytratil.

Útočné fázi hry chyběla struktura a vyváženost a pro soupeře bylo velmi lehké hru českého týmu číst. Příležitosti skórovat si Češi nevytvořili díky dobré taktice a kombinaci, ale pouze díky dobrým individuálním výkonům.

Hra českého týmu byla dost pasivní, což zvyšovalo riziko, že se zápasy budou vyvíjet v jejich neprospěch.

Druhá pětka s mladými hráči (Tomašík, Tokoš, Ondrušek, Suchánek, Jelínek) vykazovala mnohem lepší ofenzivnější hru s větším pohybem a vyvážeností, kde se všichni hráči zapojovali do útoku. Tito hráči se bezpochyby stanou novou páteří budoucího českého výběru.

Góly a zakončení

Česká republika nedala žádný gól z protiútoku ani ve čtvrtfinále ani v zápase proti Norsku. Proti Finům šlo na bránu 15 střel, což není ani 30% všech střel. S Norskem bylo střel na bránu něco málo přes 30%. Mnoho střel tak šlo mimo bránu.

Co zlepšit

1. Jmenovat nového trenéra, který dokáže tým stmelit

a) provést generační výměnu a nahradit starší hráče mladými a dravými

b) zapracovat na týmové soudržnosti (hráči-lídři) a navrátit týmu hrdost, kterou dříve měl

2. Znovu nalézt ztracenou hru v protiútoku

a) rychlejší první přihrávka a rozhodování

b) rychlý přechod dopředu, místo držení míčku

c) kvalitnější rozhodování

3) Pracovat na zlepšení herního projevu

a) schopnost provádět činnosti ve vysoké rychlosti

b) více přesných a přímých přihrávek

4. Tvořit hru

a) Vytvořit herní vzorce a kombinace přechodu do útoku a hře v útočném pásmu a tím se dostávat do více příležitostí skórovat

 

* Svensonův model
Mistrovství
Zahrnuje schopnost hrát v přesilových situacích a oslabení, schopnost rychlých změn, koučování a schopnost přehodnotit rozhodnutí.
Herní systém
Obsahuje filosofii hry v útoku a obraně a skládání sestavy.
Hráči
Zahrnuje individuální kvality a dovednosti jako techniku, čtení hry, rozhodování apod.
Sportovci
Zahrnuje fyzickou kondici – sílu, rychlost, vytrvalost atd.
Lidé
Tato úroveň zahrnuje individuální psychické kvality jako motivaci, sebedůvěru apod.
Základna
Je primární předpoklad pro to, aby tým mohl fungovat a vyvíjet se. Jsou to věci jako organizační složka, ekonomie, tréninkové prostory apod.

svensson-modellen


Vítězslav Carda

Zdroj a obrázek: Svenska innebandyförbundet – VM-analysen 2012

 
Přidej komentář

Partner webu

Partner webu