SUPERFINÁLE ŽEN 2013: HERBADENT SJM PRAHA 11 VS. 1. SC WOOW VÍTKOVICE

Vrchol sezony se nezadržitelnými kroky blíží. Za pár hodin se otevřenou brány pražské O2 areny a my se za nedlouhé poté dozvíme jména mistrů ČR jak v ženské, tak mužské kategorie. V ženách se proti sobě postaví pražský Herbadent a 1. SC WOOW Vítkovice. Pražský celek letos nebyl tak suverénní jako v posledních letech – ztrácel zápasy v základní části a také v play off. Vítkovice zažily letos naopak velmi povedenou sezonou, kterou odstartovalo letní období, ve kterém tým získal posily v podobě hráček ostravského Remedica – od té doby tým šlapal jako hodinky, když v konečném sumáři základní části zaostal o pouhý bod právě za svým sobotním soupeřem, ve finále poháru pak hráčky rytíře Vítka padly až v prodloužení. Suma sumárum – v sobotu můžeme očekávat napínavý boj a každý metr na hřišti.

Našemu webu se povedlo vyzpovídat trenéry obou celků a zde vám přinášíme jejich pohled.

Co pro tým, a co pak pro Vás osobně, znamená postup do Superfinále?

Markéta Šteglová (Herbadent): Postup pro mě znamená částečně splněný cíl, kterého jsem chtěla dosáhnout. Pro hráčky? To upřímně nevím, ale doufám v to samé.

Jiří Velecký (Vítkovice): Pro tým je to zúročení celoroční práce a dalo by se říci, že nejen celoroční, ale víceleté. Do finále jsme chtěli již delší dobu, ale jen chtít nestačí. Je třeba vytvořit podmínky, hráčky samy sebe musí donutit k určitému přístupu a celkově si musí všechno sednout. Před sezónou jsme se snažili tým a jeho fungování doplnit tak, abychom mohli na postup zcela vážně aspirovat a i samotné hráčky tomu uvěřili. Nakonec i přes spoustu peripetií se nám to povedlo a my jsme si splnili cíl a mohli si tak dát, nejen pověstně, dort k postupu do superfinále. Když už tam ale jsme, tak by určitě bylo příjemné přidat na něj třešničku. Pro mě osobně, budu-li upřimný, tak je to trochu i úleva, protože jsme tomu dali opravdu hodně, spoustu lidí nás podpořilo a věřilo nám od začátku a my jim chtěli ukázat, že udělali dobře, a že máme pravdu. A jinak samozřejmě obrovská radost a úspěch.

V čem je podle vás síla soupeře a v čem naopak jeho slabina?

MŠ: Náš finálový soupeř hraje hezký, kombinační a atraktivní florbal a slabina? Možná mládí a menší zkušenosti, ale na druhou stranu to pro ně může být i výhoda.

JV: Podíváme-li se na výsledky, složení reprezentace, statistiky, nemá cenu o síle soupeře více mluvit. Herbadent před pěti lety nastolil trend ženského florbalu, povedlo se mu stáhnout do svého klubu nějakých 80% z nejlepších hráček z celé republiky a nastolil dominanci. Ostatní se mu snaží pomalu vyrovnávat, ale ta jejich síla je především právě v tom, jaký kádr má k dispozici. Jestli mají letos někde slabinu, tak je to asi na postu brankářky, kde nejsou v dlouhodobých výkonech tak přesvědčivé. Ovšem třeba ve finále Poháru, které jsme proti nim hráli, zachytala jejich brankářka skvěle a rozhodující chvíle vychytala a superfinále je také jen jeden zápas a v něm se tedy zrovna tahle slabina projevit vůbec nemusí.

Zvolil tým nějakou speciální přípravu na vrchol sezony?

MŠ: Ne žádnou speciální přípravu jsme nezvolili.

JV: Celé semifinále bojujeme s virózou, jak se říká zdravotně nahromadě je nějakých šest nebo sedm hráček kádru a mnohé nastupovaly jen k částem zápasů, pod prášky, a nebo vůbec. A i před superfinále, kdy je od konce semifinále jen týden se asi ještě úplně nedoléčíme a stejně jako před zápasy semifinále, se nejspíše s některými marody setkáme až cestou do Prahy. Takže nějaké velké taktické manévry ani pořádat nemůžeme. Nicméně tím, že ve finále jsou i naši muži, tak se klub rozhodl instalovat na jedné z ostravských hal na dva dny tarkett, na kterém se bude hrát superfinále a i s ženami tento povrch k jednomu tréninku využijeme, ať si jej trochu osaháme. Jinak příprava na samotný zápas bude probíhat stejně jako na semifinále, pojedeme v pátek a přespíme v Dobřichovicích u Prahy. Máme tam svůj klid a je o nás jedním z partnerů klubu perfektně postaráno. Akorát výlet na Karlštejn už asi nebude 🙂

S Vítkovicemi máte v sezoně negativní bilanci (porážka 2:6 a 3:4na nájezdy, výhra 6:5 v prodloužení) – dá se z těchto výsledků něco vyčíst a v sobotním zápase na nich stavět anebo se bude jednat o naprosto jiný zápas, ke kterému je potřeba zvolit naprosto odlišný přístup? Našly na vás Vítkovice recept?

MŠ: Myslím si, že naše nagativní bilance nehraje žádnou roli, byly to zápasy v základní části, kdy tolik nejde o výsledek. Toto bude úplně jiný zápas a určitě se na něj budeme připravovat jinak. A jestli na nás našly recept? To je otázka pro soupeře.

S Herbadentem máte v sezoně aktivní bilanci (výhra 6:2 a 4:3 na nájezdy, prohra 5:6 v prodloužení) – dá se z těchto výsledků něco vyčíst a v sobotním zápase na nich stavět anebo se bude jednat o naprosto jiný zápas, ke kterému je potřeba zvolit naprosto odlišný přístup? Našly jste na Herbadent recept?

JV: Je jiná fáze sezóny, týmy do ní jdou určitě v jiných rozpoloženích, pravděpodobně i jinak připraveny a tak bych netvrdil, že ten zápas musí být nutně podobný těm v sezóně. Pro nás byla sezónní vítězství důležitá v tom, že nám pomohla k druhé příčce, která se v semifinále ukázala jako dosti klíčová a v čem nám můžou pomoci je především to, že bychom už neměli mít z Herbadentu takový ten pověstný vítr, který ještě stále obchází extraligu 🙂 Naopak ony by nejistotu mít mohly. Na druhou stranu, je to finále extraligy, z našich hráček na rozdíl od nich, ho nikdy žádná nehrála, před tolika diváky prakticky taky žádná z našich hráček nehrála a tak uvidíme, jak se s tím popasujeme. Věřím, že k události a soupeři budeme mít jen zdravý respekt a vyrovnáme se se zápasem podobně obstojně, jako s finále poháru.

Co očekáváte od soupeře a od samotného Superfinále?

MŠ: Od soupeře očekávám krásný, tvrdý a férový zápas, který bude ukázkou vrcholného ženského florbalu.

JV: Od soupeře očekávám nátlakovou hru od první minuty. Od zápasu nevšední zážitek a korunovaci nového mistra, věřím, že toho modrobílého.


Adam Wollný

Foto: cfbu.cz

 
Přidej komentář

Partner webu

Partner webu