SALIBANDYCAMP – den druhý

Budíčkem v 7:20 nám začíná druhý den. Na nic se nečeká a v 7:30 už děti mažou na krátkou rozcvičku před snídaní. Pár koleček na rozklusání, do kterých jsou zapojeny různé cviky – výskok, dřep, otočka atd. Krátké protažení a jde se na klasickou běžeckou abecedu (třeba tak, jak ji znáte z našeho videa).

Děti jsou rozděleny do dvou skupin – mladší a starší skupina. Obě skupiny však mají stejný program a stejně zaměřené tréninky. První trénink na hale má starší skupina, mladší skupina začíná besedu s Pavlem Brusem o tom, jak je důležité správně pečovat o svou florbalku.

Pavel začíná mluvit o tom, jak je důležité vybrat správnou florbalku. Podotýká a klade důraz na správnou délku a tvrdost hole, ukazuje také, jen pro krátké připomenutí, správné držení hole. Dětem pak prakticky na jedné ze svých holí ukazuje výměnu omotávky a to, jak se má čepel správně z florbalky sundat. Každému dítku pak Pavel florbalku prohlédne a na případné nedostatky upozorňuje. Přichází na řadu sundávání čepelí i u florbalek dětí a kápnutí trošku lepidla – u většině čepelí je zapotřebí trochu přitáhnout šroubky. Pavel pak tejpem upravuje dětem omotávky – přeci jen se stane, že ne každá omotávka dokonale saje pot a díky použití tejpu se zabrání zbytečnému klouzání a vypadávání florbalek z rukou. Děti jsou z této akce nadšeny a na závěr zahlcují Pavla dotazy typu kolik florbalek již stihl zlomit, jaká byla jeho první florbalka a s jakou se mu hraje nejlépe.

Starší skupina mezitím na hale trénuje pod vedením Tomáše a Davida. Kaisa si na úvod bere warm up, který zabere 15 minut. Běžecká abeceda od mantinelu k mantinelu na šířku hřiště – zakopávání, zvedání kolen anebo například překládání jedné nohy přes druhou v bočních poskocích. Takový je warm up několikanásobného mistra Finska SSV Helsinky. Po kvalitním a precizním rozehřátí následuje série krátkých sprintů. Klasický sprint střídá sprint s otočkou okolo kuželu, sprint pozadu anebo střídavý sprint po předu a pozadu. Po sprintech se nezapomíná na dodržení pitného režimu a jde se na polohové starty – ze sedu, z lehu na břichu, z lehu na zádech, z kleče – to vše ve vysokém tempu. Opět pauza a jde se na přihrávky – Tomáš klade velký důraz na to, aby si děti daly na přihrávce záležet. Po chvilce přihrávky zastavuje a ukazuje správně technicky povedou přihrávku. Děti si opět přihrávají a tentokrát to už nejsou jen klasické forhandové přihrávky – zapojuje se do cvičení i backhand, přihrávky obloukem anebo střídavě přihrávky forhand-backhand. Zatímco si hráči přihrávají, dělají něco podobného brankáři s Davidem o kousek dál. Přihrávky v brankářské pozici z pravé ruky do pravé vzduchem, přihrávky křižmo anebo přihrávky o zem – to vše stihne David patřičně okomentovat a říct dětem, co dělají špatně, nezapomene však i pochválit snahu. Děti, díky cvičení zaměřeném na přihrávky, dostaly do rukou správný cit a může se jít na rozchytání brankářů. Začíná se lehčí série a oba dva trenéři, jak Tomáš tak David, nabádají všechny hráče, ať jde vše na bránu a nic nad anebo vedle. Následuje cvičení, které znáte z našeho zásobníku, had. Děti v rychlém sledu za sebe vybíhají, vedou míček a z určité vzdálenosti jeden za druhým zasypávají branku střelami. David si vždy po vystřídání brankářů bere toho, který právě dochytal stranou a říká mu, co je špatně a co naopak dobře a na co je potřeba se více soustředit. Následuje další střelba, ale tentokrát už s narážečkou s Tomášem – cvičení je opět ve velkém tempu a na dětech je vidět enormní snaha být lepší a lepší. Ještě klasické rohy a střelba po výběhu a přihrávce z protějšího rohu z první a může se jít na hru. Hra probíhá na zmenšeném hřišti – děti hrají 3 na 3 a jsou tak v neustále permanenci a pohotovosti. Hra tentokrát netrvá moc dlouho – prvním tréninkem si děti musely odbýt především základní koordinační cvičení, které jsou, dle Tomášových slov, součástí každého zahájení campu či soustředění. Následuje cool down – statické protažení – motýlek na protažení třísel, sfinga na protažení zad apod.. Tomáš s Davidem děkují dětem za dobrý trénink a nezapomenou je povzbudit do dalšího. Pro ně je tato podpora neskutečně důležitá a je vidět, že je slova českých reprezentantů těší.

Po obědě a odpoledním klidu následuje odpolední zápas, do kterého se zapojují v plné polní i vedoucí a trenéři. Ještě před zápasem ale následuje krátký warm up pod vedením Kaisy a za asistence jejího koordinačního žebříku. Různé typy přeběhů následují v rychlém sledu, Kaisa však neopomene vše řádně a správně ukázat a předcvičit. Po warm upu se jde na rychlé, ale efektivní rozchytání brankářů a pak na hru. Hrají proti sobě na každé straně tři pětice rozřazeny přibližně podle svých schopností. Trenéři nechávají hře volný spád, na střídačce však opět hráčům vštěpují základní principy finského florbalu – vše na bránu, rychle do útoku a sypat všechno na kasu. Hra má o poznání vyšší tempo než první den. Děti se s ničím nemazlí a je vidět i důraz v osobních soubojích. Ničeho se nebojí ani čtyři děvčata, která na campu trénují společné s chlapci. Tři pauzy určené k napití vyplňují slova Tomáše a Pavla o tom, aby se děti ničeho nebály a daly do hry maximum. Brankáři jsou na campu tři a tak během hry jeden sedí a odpočívá – tomu se patřičně věnuje David a nezapomíná děti chválit, ale také poučovat a poukazovat na věci, na kterých je nutné zapracovat.

Závěrečný strečink má na povel Kaisa. Cviky jsou opět jen na místě a protahovací. Výpady na jednu nohu a pro obtížnost provedení si dětí mají provléci jednu ruku skrz nohu a chytit se za patu. Opět se ale dbá na precizní provedení. Po strečinku sprcha, večeře, hodnocení celého dne při kterém si Pavel s Tomášem berou slovo a říkají, co se jim líbilo a na čem je nutné neustále pracovat. Po tomto hodnocení ještě děti na chvilku sledují zápas z MS 2008 mezi Českem a Finskem do kterého vstupuje Tomáš a dětem zjednodušeně rozebírá některé situace, hlavně ty gólové, které jsou kořením každého sportu, jak říká Tomáš.

A zajímavost dne? Pavel si na camp přivezl i svou druhou hokejku, se kterou ale žádné zápasy nehraje a ani hrát nesmí. Ptáte se proč? Je to speciální hokejka, která je železná a slouží pouze k tréninkovým účelům. Pavel s ní na tréninku dělá různá posilovací cvičení, cvičí s ní pak driblink, přihrávky a občas také střelbu.


Adam Wollný

Foto: Martina Šandalová

 
Přidej komentář

Partner webu

Partner webu