Robert Honc a specifika ženského florbalu

Vyzpovídali jsme pro vás trenéra prvoligového ženského týmu itelligence Bulldogs Brna na téma „ženský florbal a jeho specifika“. Máte otázky? Neváhejte a pište do komentářů.

Co tě přivedlo k ženskému florbalu a proč právě on?

K trénování jsem se dostal v 15 letech díky Robertovi Šimíkovi v oddíle Sokol Brno I. Po prvním roce, kdy jsem trénoval chlapecké přípravky, jsem přijal roli asistenta trenéra v dívčím oddíle. Co mě tam přivedlo? Vzhledem k tomu, že holky byly úplné začátečnice, byla to pro výzva – chtěl jsem dokázat sobě i svému okolí, že dokáži z “holek běhajících za míčkem” udělat florbalové hráčky na úrovni.

Ženské nižší soutěže jsou vnímány spíše jako koníček a občas chybí motivace ke koncepční práci – je těžké naladit holky na tu správnou vlnu?

Pokud mají holky o florbal zájem, tak to těžké není. Je důležité si dopředu nastavit priority týmu a vysvětlit hráčkám, co od nich jako trenér chci. Vždycky jsem měl na hráčky vysoké nároky a asi tomu tak i zůstane:)

Myslíš si, že se ženský florbal potýká s nedostatkem hráček? Jak se vyrovnat s tímto problémem?

Nemyslím si, že je problém přímo s nedostatkem hráček, spíše s nedostatkem velmi kvalitních hráček. V tomto mají výhodu chlapecké oddíly, protože kluci ke sportu většinou tíhnou častěji. V posledních pár letech je ženský florbal čím dál tím populárnější, pro vyřešení problému s nedostatkem hráček stačí zvolit vhodný způsob náboru a propagace týmu.

Brno je studentské město – má tým dostatek hráček? Jak řešíte v praxi nábory?

Hráček není nikdy dost, proto se letos zaměřujeme na široký nábor hráček všech věkových kategorií. Hráčky se aktivně podílejí a rozdávají náborové letáky na turnajích základních škol, přijímačkách na vysoké školy, atd. Na příští sezonu plánujeme otevřít kategorie juniorek a žen, pokud se poštěstí s náborem, budeme zvažovat i mladší kategorie.

Myslíš si, že by ženy měly mít jinou skladbu tréninku cvičení na tréninku než muži? Proč?

To si nemyslím, protože ať jsou to holky nebo kluci, pořád se jedná o florbal a obecný přístup k trénování tak musí být stejný.

Je potřeba zvolit jiný styl vysvětlování cvičení než jiným kategoriím? Proč a jaký?

Za 10 let trénování ženských oddílů jsem zjistil, že něžnému pohlaví je potřeba důrazněji a opakovaně vysvětlovat proč cvičení dělají, tzn. aby byly schopny v zápase využít návyky z daných cvičení. Jako všude jinde platí, že čím jednodušší pokyny, tím lépe.

Co se pak týče samotného koučingu zápasu? Je potřeba holky ovládat ve stylu „stiga hokej“ anebo stačí základní pokyny?

Jak všichni chlapi víme, ženy nelze ovládat 😀 Takže si musím vystačit se základními pokyny.

Co je u žen tím největším problém? Co je naopak výhodou?

Největší problém, v porovnání s klukama, je nižší schopnost improvizace na hřišti. Výhodou je, že se na holky líp kouká;)

Vztahy v týmu jsou možná komplikovanější ještě více než u mužů, kteří si vše přímo vyříkají na hřišti. Proč tomu tak, podle tebe, u žen je a jak se těmto problémům vyvarovat. 

Toto je tajemství, které se asi nikdy nedozvím. Samozřejmě se snažím hráčkám naslouchat a náznaky problémů řešit co nejdříve, aby se nestihly rozšířit do neřešitelných mezí. V poslední době se mi osvědčilo do této role větší zapojení kapitánky.

Co se týče vztahů v týmů může pak být ještě větší problém ve vztazích osobních (holky si přeberou kluka, chodí s tím, který si líbí jiné atd.) – jak pak řešit tento problém z pozice trenéra?

Naštěstí jsem zatím na tréninku nemusel řešit, že by si dvě hráčky chtěly navzájem vyškrábat oči kvůli klukovi a doufám, že to tak i zůstane. Navíc toto jsou osobní problémy, které na hřiště nepatří, měly by se vyřešit mimo hřiště.

S týmem itelligence Bulldogs Brno usilujete o postup do extraligy z pozice prvoligového nováčka – co stojí za tak skvělými výkony týmu a v čem byl problém v minulých letech.

V minulosti nám chyběly zkušenosti s vyřazovacími zápasy a větší sebevědomí hráček. Zkušenosti i sebevědomí jsme získali především v minulých 2 ročnících Poháru České Pojišťovny, kdy jsme se pokaždé staly nejlepším moravským neextraligovým týmem. Nejvíce jsme se zvedli díky letošnímu vítězství nad extraligovým týmem Jihlavy a vyrovnaným zápasem s Vítkovicemi. Do boje o přímý postup do extraligy jsme bohužel nevstoupili dobře, v Praze jsme první zápas prohráli, avšak věřím, že sérii otočíme a že se z postupu budeme radovat my. Tímto bych rád pozval všechny florbalové fanoušky na víkendové zápasy v Brně na Tatranu v Bohunicích – v sobotu od 20:00 a v neděli od 11:00. Podrobné  informace jsou na stránkách a facebooku týmu itelligence Bulldogs Brno v sekci články.

náborový leták intelligence Bulldogs Brno


Adam Wollný

Foto: Robert Honc, intelligence Bulldogs Brno

 

Nelze přidávat komentáře.

Partner webu

Partner webu