PŘEDSTAVUJEME: FILIP VÍTEK

Asistent reprezentačního trenéra Filip Vítek změnil klubovou příslušnost. Po pěti letech opustil Brno a začal novou trenérskou štaci v prvoligovém Znojmě. O důvody pro změnu se s námi Filip podělil v našem rozhovoru.

První otázka zní. Jak jste se Vy osobně dostal k florbalu?

Bylo to na střední  škole kdy mojí kamarádi hráli za Sokol Gullivers Komín. Začal jsem jako brankář a asi po 4 letech jsem kvůli potížím s kolenem musel přestat chytat. Následně jsem začal trénovat mladší žáky a postupně jsem šel dál a dál.

Tak jak jste šel dál a dál tak jste se stal asistentem u národního týmu.  Jak vypadá Vaše práce pro národní tým? Můžete nám ji v krátkosti popsat?

Ty činnosti jsou v podstatě velice jednoduché. Společně s Tomášem Trnavským konzultujeme jednotlivé hráče. Moje působení je zejména v české lize. Toto je klíčová činnost, výběr jednotlivých hráčů. A sledovat jejich výkonnost během celého reprezentačního cyklu. Co se týká samotných reprezentačních akcí tak tam je moje role daná podporou reprezentačního trenéra. Podílím se na přípravě jednotlivých akcí a tréninků. Je to práce, která na venek není příliš vidět.

Z mého pohledu jste jako trenér již skoro dosáhnul na vrchol. Je Vaší ambicí někdy vést jako hlavní trenér národní tým?

Abych pravdu řekl tak si myslím, že to rozhodně není aktuální a osobně takovou ambici ani necítím. Podle mne je důležité, aby reprezentaci vedl hráč, který dříve hrával na té nejvyšší úrovni. Prostě bývalý reprezentant, který má zkušenosti z mezinárodní scény. Protože mezinárodní scéna je nesrovnatelná s tou klubovou, zejména v česku. Za důvěru od Tomáše jsem rád a vážím si jí, ale neumím si představit, že bych překročil tuto hranici asistenta.“

Jak se jako trenér vzděláváte?

Chodím na trenérské semináře a osobně se mi nejvíce líbily semináře pořádané při mistrovství světa, které vedli zahraniční trenéři. Momentálně mi nejvíce dává setkání s Tomášem Trnavským.  Také setkání bývalými hráči, či možnost stáže pokládám za výbornou formu získání nových informací.

Pojďme se nyní dostat k Vašemu vrcholnému výsledku za dobu Vaší trenérské kariéry. Co by to bylo?

Já osobně nejraději vzpomínám na dorostence v Bulldogs Brno ročníky 87,88. Tehdy jsme se postahovali  hráče z Jižní Moravy.  Byli tam hráči jako David Hauzer, Lukáš Bábíček, Štefan Furdan, Michal Pisarovič, Tomáš Pavla kluci již v té době byli skvělí a někteří se i na základě této spolupráce dostali na mistrovství světa juniorů. A je hrozná škoda, že se tito kluci nedostali do extraligy v Brně.  Ten tým byl pro mne úžasný.

Převážná část Vaší kariéry je spojena s mužským celkem Bullgogs Brno. Letos jste z klubu odešel a vzal jste nabídku na trénování ve Znojmě. Můžete popsat důvody, které Vás vedly ke změně?

U chlapů v Brně jsem byl 5 let. Je to hrozně dlouhá doba. Pro změnu jsem se rozhodl z více důvodů. Byly tam rodinné důvody, pracovní záležitosti a také si dnes myslím, že jsem šel trénovat chlapy moc brzo. Ale to se dnes již vrátit nedá. Tím hlavním důvodem, ale byla skutečnost, že jsme ze staršíma klukama byli pospolu příliš dlouho. Jak pro mě tak pro ně ta změna byla nutná, protože bychom si čím dál víc lezli na nervy v tom dobrém i zlém smyslu. Proč Znojmo? Docela jsem uvažoval, zda si dát pauzu nebo trénovat. Pak přišla nabídka Znojma a to prostředí mne natolik zaujalo, že jsem se rozhodnul nabídku akceptovat.

Jak vidíte po nějaké době u týmu jeho potenciál?

Potenciál je tam velký. Jsou to fajn lidi i hráči. Takže se na práci těším.

Jak se těšíte na bouřlivou diváckou kulisu, kterou je Znojmo pověstné?

No doufám, že bude chodit hodně lidí a, že budou chodit rádi. Taky doufám, že budou hlasitě fandit.

Jak vypadá zadání pro Vaši osobu od vedení klubu? Máte stanoveny konkrétní cíle na nadcházející sezónu?

Takto konkrétně to nastaveno nemáme. Spíše se bavíme o nastavení fungování mezi muži a juniory. Co se týká sportovního cíle mužů tak zatím neumím odhadnout, jestli budeme útočit na extraligu nebo ne, ale každopádně nás ještě směrem k nejvyšší soutěži čeká hodně práce a to jak na hřišti, tak mimo hřiště.

Máte jako trenér nějaké klíčové zásady?

Ne to nemám. Spíše mne zajímají věci týkající se přístupu hráčů a také jejich osobní věci, protože ne vždy se to dobře skloubí. Osobní život, práce, florbal. Snažím se s hráči komunikovat, aby pracovali tak, jak nejlépe mohou. Nějaké striktní nastavení bohužel nebude fungovat, dokud to nebude aspoň poloprofil sport.

Kdyby jste měl jmenovat hráče, s kterýma jste rád spolupracoval, kteří by to byli, kromě těch kluků z dorosteneckého týmuJ

Z té novodobější éry jsem rád, že jsem měl možnost pracovat s Liborem Schneiderem, Petrem Kadlecem, Michalem Kotlasem. To všechno byli úžasní hráči.


Adam Wollný ve spolupráci s florbalmag.cz

Foto: ČT 4  SPORT

 
Přidej komentář

Partner webu

Partner webu