Postřehy ze švédského Star Campu

Kolega trenér Miroslav Vybíral, který nedávno navštívil letní švédský florbalový kemp pro mládež, nám přivezl pár postřehů a materiálů z tréninkového know-how švédského klubu Pixbo Wallenstam.

Začnu obligátními rozdíly mezi českým a švédským florbalem. Těch rozdílů je hodně, ale zkusím vylíčit jeden a možná i podstatný, který jsem při pobytu ve Švédku postřehl. Češi si na tréninku pokecají (občas to není trénink, ale takový pokec), padne nějaký ten vtípek, sranda, občas zamakám, v kategorii mužů si udělám žízeň a odcházím, takže trénink mi dal minimum, ale pokecal jsem si, zažil jsem srandu a žízeň. Když jsem viděl Čechy mezi Švédy, tak jejich nasazení, soustředěnost a chtíč po vítězství dosahoval jiných hodnot než na tréninku ve svém klubu tady u nás. Přece se museli vyrovnat Švédům a ukázat jim, že nejsme nějaké Béčka. Proč se ale tak nesnažíme mezi svými kamarády, spoluhráči? Proč tady není ta dravost a chtíč? Nejsou snad u nás zajímavé tréninky? Jsme líní? Jo, tak to už nechám na vás trenérech, abyste se zamysleli a třeba zkusili něco změnit a kluky namotivovat ke každodenní práci. U českých extraligových týmu to vypadá jinak, protože hráči se chtějí dostat do A-týmů, ale ne všechny týmy jsou extraligové a nemají takovou členskou základnu, aby si mohli vybírat! I když si myslíte, že vaši hráči makají a dřou, tak je to stále málo. Nevěříte? Vycestujte!

To se týká samotných Švédů, tak Švédsko je severská chladná země a i Švédi jsou „chladní“. Jsou v pohodě, milí a vstřícní, ale když jde o „boj“ – trénink, zápas atd. – tak nikdo nechce prohrát a nikomu to není jedno. Když český tým vede v zápase nad ambiciózním týmem či ho dokonce porazí, tak ví, jak se tito hráči chovají. Vztek, házení hokejkami, zaznívají hlasité výkřiky (asi nádavky) a nefér souboje jen překypují.

Postřehů ze Švédska mám další spoustu. Začnu zázemím. Ti, co jezdí do Švédska na GIC (Gothia Innebandy Camp), tak samí ví, že není potřeba stavět haly za 50, 70, 100 mil. a když se postaví hala v podobných sumách, tak tam je bazén (nebo vířivka), posilovna, krásné velké šatny, bufet a hlediště. Z mého pohledu haly ve Švédsku rozděluji na tréninkové a zápasové haly. Opět zkušenost z GIC nebo i teď z florbalového kempu, kde tréninková hala není super mega luxus, ale je to tréninková hala, takže dobrý povrch, mantinely a s velikostí hřiště 40x20m. Taková hala není nově postavena, ale jsou využity staré nepotřebné prostory, třeba staré skladiště, které zateplí, trochu zrekonstruují a mají halu. Teď záleží jak je ten sklad velký – například když české týmy přijedou na turnaj GIC den předem, tak mají trénink ve starém doku (skladiště pro lodě), kde jsou 4 tréninková hřiště, jedno hřiště na zápasy s velkou tribunou, velkými šatnami a nakonec i bufetem! Takže 5 hřišť v jedné budově, myslíte si, že by to u nás nešlo? Proč ne? Jen se podívejte ve svém městě na staré továrny, které nejsou už v provozu a krásně nám chátrají, viz Brno, Ostrava, Praha. Stále si myslíte, že ne? Tím pádem už v tom stojí jen byrokracie! Ano, zápasové haly jsou postaveny v jiném duchu, ale asi bychom se měli zamyslet nad tréninkovou halou a halou na zápas.

Teď se tak zlehka dotknu výživy. Všichni se ptáme, proč jsou ti Švédi tak vysocí a mohutní? Proč my máme tak malý tým? Po mé zkušenosti ze Švédska je na to jednoduchá odpověď: Mléko! Zkuste se zeptat svých svěřenců, kolik vypijí mléka za den, týden, měsíc. Původně jsem si myslel, že to není v tom, že je to hloupost, ale je to prokázáno – když děti do určitého věku pijí mléko (když hráč v 15 ti letech začne pít mléko, tak za měsíc asi nevyroste o 10 cm), tak sílí jejich kosti a tím pádem je podpořen i jejich celkový růst. Vy jako trenéři to možná znáte, že když jste přišli z tréninku, tak jste vypili litr mléka, ale je to i dnes u vašich svěřenců, dětí, vnuků? Zkuste se zeptat a uvidíte… Švédi pili mléko snad ke všemu a pořád, litry denně a ke všemu co se podávalo k jídlu, vypili minimálně jednu skleničku mléka.

Jeden z posledních postřehů, který bych chtěl zmínit je všestrannost. Jako trenéři víte, že je nějaké období „zlatý věk“ motoriky a že probíhá u dětí od 7 – 11 let. Ale dost často je tento věk opomíjen a těm nejmenším je cpán do hlavy jen florbal, což způsobí to, že děti neumí hrát fotbal, volejbal, tenis, neumí udělat kotoul nebo stojku, či dokonce házet krikeťákem.

Ano, děti ve Švédsku jsou všestranné a věřte mi, že to pak jde vidět na hřišti. Sami to znáte, když děti hrají více sportů než florbal, nebo chodí ven, tak mají herní myšlení na jiné úrovni než ti, o dělají jen jeden sport.

Pozn.-  ti z vás, kteří si myslí, že jsou to pohádky a nesmysly, zároveň se ale chtějí zlepšovat, tak vycestujte do kolébky tohoto sportu a poznáte sami (tak jako já), co je to vlastně Florbal. Nebojte se toho, myslím, že vám to může dát více, než jen nějaký seminář v ČR.

Na videu níže je trénink A-týmu Pixba Wallenstam, který má svůj 3. trénink toho dne. Hráči měli v přípravné fázi sezóny třífázové tréninky a to ve složení ráno a odpoledne (většinou kondiční, koordinační, nebo posilování) a večer většinou trénink v hale – herní. Na videu je večerní herní trénink, tzn. toho dne už 3. trénink. Trénink byl součástí programu Star camp a hráči zkoušeli nové modely hokejek, takže trénink byl v jistém směru i ukázka pro účastníky Star campu, ale trénink řídil trenér Jansson a hráči typu Jon Hedlund, Tim Wiklund, Martin Ostholm, Linus Andersson a Daniel Calebsson tomu dávali úplně jiný nádech (buď si jdeš jen „zapinkat“ a nic ti to nedá, a nebo dáš toho všechno, i když je to jen ukázka s novými hokejkami, a budeš se zlepšovat – jakýkoli trénink může probíhat v naprosté soustředěnosti a nasazení). Trénink je natočený od začátku, ale není celý.

Grafické znázornění cvičení z videa:

cviceni1cviceni2cviceni3

 
Přidej komentář

Partner webu

Partner webu