POSTŘEHY Z NOVÉHO SALIBANDYCAMPU

Florbal je všude okolo nás a stává se fenoménem. Hrají ho všichni – mladí, starší, holky, kluci. Florbal se také hraje všude – v hale, na trávě, na sněhu, na umělém povrchu venku pod širým nebem. Není tak divu, že v letních měsících vznikají speciální tábory zaměřené právě na florbal. Rookie camp, Máchovo jezero nebo Salibandycamp v Kopřivnici – to jsou jedny z těch velkých florbalových kempů v České republice. Shodou okolností je Florbalovýtrenér.cz v osobě Adama Wollného součástí Salibandycampu a v průběhu tohoto týdne vás tak budeme informovat o tom, co se na tomto kempu, který má být veden finským stylem, zajímavého děje.

A proč kemp odkazuje i svým názvem na finský florbal? Podívejte se na složení realizačního týmu:

Pavel Brus – reprezentační obránce, který v minulosti působil v 1. SC WOOW Vítkovice, Nokian KrP a pro sezonu 2012/2013 se stal hráčem švýcarského týmu GC Curych.

Tomáš Sladký – reprezentační útočník, který v minulosti působil v 1. SC WOOW Vítkovice,  UHC Waldkirch-St.Gallen, SV Wiler-Ersigen, nyní hrající za finský klub Koovee .

David Rytych – reprezentační brankář, který v minulosti působil v SSK Future, Seinäjoen Peliveljet, Josba, SSV Helsinky a pro sezonu 2012/2013 se stal hráčem švédského týmu FC Helsingborg.

Kaisa Lind – finská fyzioterapeutka, se zkušenostmi z finské a české druhé nejvyšší ženské soutěže, dříve působící ve finském SSV Helsinky, nyní působícím v pražského SKV.

První den kempu bývá, jak je to již zvykem, rozjíždějící. Ladí se poslední detaily programu, přijíždějí děti. Nejinak tomu bylo i na Salibandycampu v Kopřivnici. Po „nafasování“ všech věcí bylo dětem řečeno úvodní info o tom, jak bude celý kemp probíhat, rozcvička a úvodní zápas celého kempu.  Rozcvičku si vzal na starost Tomáš Sladký a aby prolomil ledy vyzýval jedno dítě po druhém, aby předvedlo nějaký protahovací cvik, který zná. Daný cvik Tomáš okomentoval – řekl, co se právě protahuje, jakých chyb se při protahování vyvarovat a na co se více soustředit. Po rozcvičce vzhůru na rozklusání a hlavně dodržovat pitný režim – na to dbají všichni čtyři členové realizačního týmu. Krátký, můžeme říci, warm up pokračuje přihrávkami – forhand, backhand, na střídačku – to vše děti absolvují pod drobnohledem Tomáše. David si mezitím bere stranou brankáře, kteří si „přihrávají“ takzvaným neposedným (reakčním) míčkem. Jedná se o míček, který má nepravidelný tvar s různými hranami a člověk nikdy neví, kam se zrovna odrazí. Rozhodily se hokejky, rozdaly se rozlišováky a šlo se na věc. Na úvod je u dětí vidět opatrná hra, nikdo se nežene dopředu, všichni jsou zřejmě krapet „vyjukaní“ z nového a zatím ještě neznámého prostředí. Jakmile se na hřišti protočí všichni, dochází na úvodní slovo, které si berou Tomáš s Pavlem. Nabádají děti, ať se florbalem baví, ať neřeší to, že dostanou branku anebo že se jim něco nepovede. Hlavní heslo hry je „vše do útoku“. Trenéři nechtějí vidět opatrnou hru a děti hecují k tomu, ať do jediného tréninku prvního dne dají maximum. Nikdo z trenérů nezapomíná na brankáře a při každém zákroku je patřičně povzbudí a vyhecují k lepšímu výkonu. Následuje opět dodržení pitného režimu, nové rozhození hokejek a jde se opět do hry. Děti už jsou odvážnější, střely a pěkné akce se střídají na obou stranách, prvotní nervozita a svázanost opadla. Tomáš s Pavlem ale chtějí u dětí vidět více, chtějí vidět „oheň“ jak říká Pavel. Tomáš děti opět nabádá, ať se nezatěžují obranou a vše ženou do útoku. Připomíná také to, proč nese kemp název Salibandy. Během celého campu chtějí trenéři děti zasvětit do tajů finského florbalu a poukázat na věci, které jsou ve Finsku běžné a z Finů už dvakrát po sobě udělaly mistry světa. Následuje poslední hra prvního dne. Na dětech je vidět to, že si slova českých reprezentantů berou k srdci a řídí se jimi – hra má ještě větší tempo než předchozí a na hřišti je vidět „oheň“, který Pavel po dětech chtěl. Po tréninku si děti bere do parády Kaisa Lind a následuje závěrečný strečink. Na Kaise je vidět, že je opravdu odborník, dětem věnuje maximální pozornost a dohlíží na preciznost jednotlivých cviků – je to jen správně neboť jak si dítě daný cvik zapamatuje, tak jej bude i v budoucnu cvičit a zažité návyky se změní jen stěží.

Končí první den Salibandycampu.

Při cestě do jídelny, na pokoj dětí a do haly mohou děti na zdech najít různá hesla – Bav se florbalem! Věř si! Útoč! Nevzdávej se! apod. Tato hesla se trenéři budou snažit dětem vštípit během celého kempu, protože jen sportovec, který si věří a dělá sport rád, může podávat maximální výkony.


Adam Wollný

Foto: Martina Šandalová

 
Přidej komentář

Partner webu

Partner webu