KINESIOTAPING

Autorem článku je Ondřej Špalek.

Metoda tejpování různobarevnými elastickými tejpovacími páskami byla vyvinuta japonským lékařem a chiropraktikem Dr. Kenzo Kase v 70. letech.  Zkoumáním nalepováním pružných pásek na kůži zjistil, že při sportovních výkonech dochází k menší úrazovosti a naopak přetížený svalový a kosterní systém je odlehčen.

V 90. letech se pak tato tejpovací technika dostala do Evropy, kde našla rychle uplatnění v různých oblastech, jako je například rehabilitace, sportovní medicína, fyzioterapie, aj. Od té doby se můžeme setkat s různým pojmenováním této tejpovací techniky, například: Medical Taping, Kinesio Taping, Meridian Taping, Physiotape, atd.

Oproti klasickému tejpování několika vrstvami pásky, při kterém jsou zpevněny nebo stabilizovány klouby či svalové úpony, má tato technika jiné cíle. Celá myšlenka vychází z toho, že kineziotejpy jsou vyrobeny z bavlny a májí tedy podobné vlastnosti jako lidská kůže.  Navíc  umožňují ošetřeným svalům aktivně pracovat a neomezují je tolik v pohybu jako klasické tejpy. Použitím také dochází k normalizaci svalového napětí a zlepšení funkce krevního a lymfatického oběhu.  Správně aplikovaná páska nám vydrží i několik dní na postiženém místě.

Nejčastěji používaným způsobem tejpovaná je svalový tejp. Ten aplikujeme vždy podle několika základních pravidel:

–        délku tejpu měříme při největším protažení ošetřovaného svalu,

–        před aplikací je důležité místo odmastit a oholit,

–        konce tejpu zastřiháváme do oblouku, aby se neodlepily,

–        tejp při lepení nenatahujeme,

–        po nalepení tejp zahladíme rukou (zahřejeme), abychom aktivovali lepidlo a tejp nám dobře držel.

Pokud postupujeme správně, tak po uvolnění svalu nám na tejpu vzniknout konvoluce (vlnky). Právě tyto vlnky způsobují zvýšený průtok krve, lymfy a tím tak urychlují  odstranění únavy.

V poslední době se dostupnost těchto pásek velmi rozšířila i v České republice a stala se běžnou součástí sportovní přípravy. Navíc díky jednoduché aplikaci a množstvím informací, které najdeme na internetu se kineziotaping stává velmi funkční a vyhledávaný v prevenci proti potížím se svaly a klouby.

Obrázky: Ondřej Špalek

 
Přidej komentář

Partner webu

Partner webu