KINESIOTAPING – OPRAVDOVÁ POMOC NEBO PLACEBO?

V poslední době je tato páska vidět na stále větším množství sportovců. I florbalisté a florbalistky této hezké barevné pásce věří a někteří by bez ní dokonce nebyli schopní nastoupit k utkání. Jaké jsou tedy účinky kinesiotejpu a proč je v poslední době tak populární?

Hráči a hráčky plážového volejbalu, zejména ti, co se zúčastnili Olympijských her v Londýně, jsou známí po celém světě nejen tím, jak umí zacházet s míčem, ale hlavně svými skromnými úbory. A právě díky nim je nejlépe vidět, že jejich tělo pokrývá barevná páska, která poutá velkou pozornost diváků. Stříbrný medailista z desetiboje Trey Hardee měl velké černé pruhy tejpu na svých dolních končetinách během závodu v desetiboji. Hvězda německého plážového volejbalu Katrin Holtwick nosila světle modré proužky tejpu, které ji zakrývaly břišní svalstvo od shora až dolů. Dokonce i hráči ping-pongu používali v Londýně kinesio tejpy.

Díky této olympijské popularitě se můžete vsadit, že uvidíte mnohem větší počet sportovců používajících kinesio tejpy, alespoň tak soudí trenéři atletiky.

Japonský chiropraktik Kenzo Kase objevil metodu kinesio tejpování v roce 1979 a založil tak společnost Kinesio. Byl přesvědčený, že klasická metoda tejpování s pevným tejpem je příliš omezující a může dokonce prodloužit zranění, jelikož potlačuje tok zánětlivých tekutin pod kůží.

Kinesio tejp může být použit na poraněné svaly, stimuluje cirkulaci krevního oběhu, pomáhá vytlačit krevní sraženinu a tím pomáhá od bolesti.

Podle Adama Halperna, ředitele vzdělávání firmy Kinesio, pacienti chiropraktika Kenzo Kase prozradili, že se cítili dobře, když byli v jeho ordinaci. Účinek jeho „zázračných“ rukou ale po chvíli zmizel. Vyvinul tak tejp prodlužující „dobrý pocit“.

„Byl jsem na Olympijských hrách pouze na utkání plážového volejbalu mezi Ruskem a Čínou a obě družstva používala kinesio tejpy,“ říká Helpern. „Měli jste vidět úsměv doktora Kenza. Když si představíte, že měl pouze myšlenku a chtěl vytvořit produkt sloužící běžné populaci. Zároveň jej používají vrcholoví sportovci nejvyšší světové úrovně. Potom pochopíte, proč se smál“.

„Společnost Kinesio vyškolila více než 100 000 praktiků po celém světě jak používat tuto pružnou pásku,“ říká Halpern. Na Olympijských hrách v Londýně ji používali sportovci z více než 80 zemí.

Někteří jsou však ohledně účinků kinesio tejpu skeptičtí. „Neexistuje dostatečné množství vědeckých výzkumů, které by potvrdily jeho efektivitu“ říká Dr. Nicholas Fletcher, asistent profesora ortopedické chirurgie z Emorské Univerzity. „Myslím, že když už nejsou účinky žádné, tak jde alespoň o placebo efekt. Když lidé vidí, že vrcholoví sportovci tuto metodu používají, tak si řeknou, že podobně by to mohlo fungovat také u nich“.

Přirovnává kinesio tejp ke kolenní ortéze pro sportovce. „Existuje málo údajů na to, abychom mohli říct, že ortéza na koleno opravdu pomáhá, ale když mluvím se svými pacienty, tak říkají, že bez ní nechtějí běhat,“ tvrdí Fletcher.

Můžeme uvést dva příklady:
Robin Rogers, běžec z Atlanty je zároveň masérem sportovců a říká, že je fanouškem kinesio tejpu. „Rozhodně cítím, že to se mnou něco dělá a pomáhá mi cítit se lépe při tréninku,“ je Rogers přesvědčený.

Běžecká trenérka a maratonka Tina Klein říká, že kinesio tejp vyzkoušela, ale že nepocítila žádný účinek. „Mám problémy s kolenní šlachou a zkoušela jsem tuto metodu. Ovšem kinesio tejp mi nedržel a nakonec jsem se rozhodla podstoupit klasickou terapii.“

Poslední slovo si ale bere Dr. Nicholas Fletcher. „Pokud vám kinesio tejp dává pocit stability a opory, nebo je pro vás psychologickou oporou, tak nevidím důvod, proč tyto tejpy nepoužívat. Nijak vám ublížit nemůžou a navíc jde o pěknou barevnou bavlněnou pásku“.

Jakou máte Vy zkušenost s kinesiotejpem? Opravdu Vám pomáhá anebo se jedná jen o poněkud drahý „módní“ doplněk?

Tento článek vyšel ve spolupráci s florbalovým magazínem FlorbalMag.cz.


Adam Wollný ve spolupráci s florbalmag.cz

Foto: florbalmag.cz

Článek byl redakčně upraven a použit ze zdroje: CHRISTENSEN, Jen. Kinesio tape: The latest Olympic accessory. [online]. 11.8.2012 [cit. 2012-08-22].
Dostupné z: http://edition.cnn.com/2012/08/10/health/olympics-kinesio-tape/index.html

 
Přidej komentář

Partner webu

Partner webu