JAKÉ TO JE TLOUSTNOUT A HUBNOUT?

V tomto trenérském postřehu si představíme trenérský postřeh někoho jiného. Jedná se o trenérský experiment, který sám na sobě, kvůli tomu, aby pochopil pocity svých klientů provedl americký fitness trenér Drew Manning.

Ten se rozhodl, že během jednoho roku přestane cvičit, ztloustne a pak zase zhubne. To skutečně provedl, přibral 33 kilo a poté je zase shodil. Vše důkladně zdokumentoval na svých stránkách fit2fat2fit.com a hlavně sám na sobě a na svém okolí sledoval jaké to s ním provede změny.

A proč vůbec o takovém experimentu informujeme? Ne snad proto, že se Manningovi podařilo ztloustnout. To nakonec není žádná věda. Ani proto, že se mu podařilo zase zhubnout. Což si už tedy zaslouží obdiv. Ale proto, že on sám z celého experimentu poukazuje především na psychický dopad celé věci. Když byl tlustý, zcela zlenivěl, cítil se být pořád unavený, přestal pomáhat v domácnosti, nebyl tak dobrým otcem a manželem. Změnil se po psychické stránce, když začal opět cvičit, místo toho, aby se do posilovny těšil tak jako dřív, cítil se poražený a nesvůj (více zde).

Psychika člověka, sportovce, se opět projevila a stala se nevyzpytatelnou součástí snažení, které původně vypadalo jako zcela kontrolované. Neradno ji tedy podceňovat a my trenéři bychom se měli snažit ji co nejvíce pochopit. Naštěstí, jako trenéři florbalu, kteří se u svých svěřenců snaží dosáhnout jiných výsledků než zhubnutí, nemusíme kvůli tomu tloustnout, ale vyzkoušet si na vlastní kůži, jak se mohou cítit ti na druze straně by nám určitě neuškodilo. Přinejmenším bychom se aspoň nad tím, jaký dopad mohou mít některá naše rozhodnutí na hráče mohli zamyslet. Z jejich pohledu mohou třeba vypadat úplně jinak.


Vítězslav Carda

Foto: fit2fat2fit.com

 
Přidej komentář

Partner webu

Partner webu