HRY NA MALÉM PROSTORU II/II

Tento článek navazuje na předchozí díl a  pokračuje příklady her na malém prostoru pro starší kategorie.

Příklady her pro hráče do 12let:

Hráči versus brankář
Hráč na vrcholu je střelec a střílí na bránu, ostatní hráči v kruhu kolem brány se snaží míčky, které brankář vyrazí, dorážet. Hraje se do 10 gólů. Zaměření: pohotovost, reflex, střelba, dorážka.

11

Závody
Soupeří dva hráči. Hráči vyrazí bez míčku, proběhnou dráhu a následuje souboj o míček, který nachystá nebo nahodí trenér. hráč, který je rychlejší nebo získá míček zakončuje, druhý se mu snaží bránit. Zaměření: rychlost a zakončení v rychlosti.

12

3 na 3 s povely
Hraje se 3 na 3 na půlce na dvě branky. Trenér určuje změnu hry povely – např. první hra – tým si musí 3x nahrát než vystřelí, druhá hra – tým hraje jen bekendem, třetí hra – tým může zakončit až po nahrávce o mantinel atp. Zaměření: rychlé myšlení + zvolená činnost.

13

1 na 1 před brankou
Před brankou jsou míčky, jeden hráč se snaží vstřelit co nejvíc gólů, druhý se mu snaží bránit, hra končí, když útočící hráč vystřílí všechny míčky. Zaměření: zdokonalení hry 1 na 1.

14

Mantinelová hra
Dva týmy hrají 2 na 2 nebo 3 na 3. Branka platí tak, že hráč přitlačí míček na vymezenou část mantinelu, předtím si ale tým musí minimálně třikrát přihrát. Zaměření: vhodné, pokud je málo brankářů.

15

1 na 1 až 4 na 4
Hra začíná 1 na 1 a po daném čase (max. 20 s) přiskakuje další hráč a hra pokračuje 2 na 1, pak 2 na 2 atd. až do stavu 4 na 4. Zaměření: rozvoj přehledu ve hře, kondice.

16

Hra s libery
Dva týmy hrají tak, že každý má jednoho obránce, jednoho útočníka a jednoho libera. Obránci a útočníci nesmí za půlku vyznačenou kužely. Libera můžou všude. vznikají tak situace 2 na 1 nebo 2 na 2. Zaměření: nácvik rychlého myšlení a rychlého přechodu do útoku.

17

2 na 2 v rohu
Postavíme branky v rohu podle obrázku a hrajeme 2 na 2. ostatní hráči vrací odražené míčky zpátky do hry. Zaměření: hra tělem, rychlé myšlení.

18

2 na 1 v rohu
Hraje v obou rozích 2 na 1. Ostatní střídající hráči drží míček ve hře. Zaměření: rychlé nahrávky a střelba.

19

Hra s podporou dvou hráčů
Hraje se 2 na 2 přičemž každý tým má  v rohu další dva své hráče, kteří se nesmí hýbat, ale hrající hráči si s nimi musí přihrát potom, co získají míček. Zaměření: přihrávky, rychlost střelby.

20

3 na 3 před brankou
Dva týmy hrají 3 na 3 ve vymezeném prostoru před brankou. Trenér jim nahazuje míček a útočící hráči se snaží rychle zakončit. Zaměření: rychlá orientace, hra před bránou.

212 na 2 s tečováním
Hráči hrají na dva týmy 2 na 2 a mají vždy jednoho hráče na půlce. Když tým získá míček, nahrává hráči na půlce a ten střílí. útočící hráči se nsaží tečovat. Gól platí jen po teči. Zaměření: tečování a bránění tečování.

221 na 1 na prázdnou branku
Hraje se na útočníky a obránce. útočníci stojí na půlce, pár metrů před nimi obránci a pak kužely. Útočníci vyrazí s míčky a snaží se objet obránce a vystřelit na branku (střílet mohou až za kuželem). Obránci se je snaží bránit a vytlačit. Hra se opakuje dokud útočníci nedají určitý počet gólů.

23

 

Černý baron
Hraje se 2 na 2 přičemž jeden hráč navíc je černý baron a hrje vždy s tím družstvem, které útočí. Nebo s družstvem, které brání, nebo útočit může družstvo až po nahrávce s baronem atp. Zaměření: přechod do útoku.

242 na 1 s přihrávkou
Hřiště je rozděleno na dvě poloviny kužely. Na každé polovině je situace 2 na 1. Bránící hráč (nebo brankář) má za úkol při získání míčku rozehrát rychle svým spoluhráčům na druhé straně. Zaměření: rychlost reakce, rychlost rozehrávky a zakončení.

25

Příklady her pro hráče ve věku 14, 16, 18 let:

NHL
Rozdělíme hráče na několik týmů po třech. Hraje se na zmenšeném prostoru 3 na 3 s tím, že v rozcích zmenšeného hřiště stojí nachystaní hráči z dalšího týmu a vracejí odražené míčky co nejrychleji zpět do hry (hrající hráči si mohou i s hráči v rohu přihrát). Po stanoveném čase (např. 60s) se tým, nebo týmy střídají. Zaměření: uvolňování, kontaktní hra, spolupráce, kondice.

26

2 na 2 s hráčem za brankou
Hraje se 2 na 2 s tím, že za brankou je další hráč, který nahrává útočící dvojici. Když bránící dvojice získá míček, nahraje ho hráči za brankou a stává se z nich útočící dvojice. Zaměření: hra před rankou, rychlá rozehrávka a orientace.

31

4 na 3
Hraje se 3 na 3 na jednu branku s tím, že na půlce je vždy další hráč z týmu, který se do hry může zapojit, když dostane přihrávku. Vytváří se tak situace 4 na 3 (do hry se zapojuje vždy jen hráč útočícího týmu, druhý se vrací zpět na půlku). Zaměření: zlepšení rozehrávky.

33

4 na 2 s hráči za brankou
Hrají dva týmy 2 na 2 s tím, že vedle branky jsou další dva stacionární hráči z každého týmu, kteří se mohou zapojit do hry přihrávkou. Zaměření: rychlá hra v prostoru okolo branky.

34

3 na 2 ve středu
Hraje se 2 na 2 nebo 3 na 3 jako NHL, akorát místo hráčů v rohu je jeden hráč z každého týmu za brankou a on vždy začíná hru rozehrávkou – vzniká tak situace 3 na 2 nebo 4 na 3. Hráč za brankou ale nesmí přes půl. Po zakončení útoku začíná druhý tým opět rozehrávkou hráče za brankou. Zaměření: rozehrávka, rychlý přechod do útoku.

35

Hra ve třech pásmech
Hraje se ve třech vyznačených pásmech, vždy jiná hra. Nnapř. první pásmo – černý baron (baron hraje s bránícím týmem), druhé pásmo – mantinelová hra, třetí pásmo – černý baron (baron hraje s útočícím týmem). Na signál trenéra si týmy vymění pásma. Zaměření: rychlost myšlení + konkrétní hry.

37

Týmová hra ve třech zónách
Hrají dva týmy proti sobě. Hřiště je rozděleno na tři zóny. V každé zóně se hraje 3 na 3 a hráči ze své zóny nesmí ven. Gól mohou vstřelit jen hráči v zónách u branek. Hraje se se dvěma a více míčky zároveň. Zaměření: týmová spolupráce a komunikace.

38

Branky u sebe
Na zmenšeném hřišti se hraje na branky, které stojí uprostřed zády k sobě. Počet hráčů může být různý. Zaměření: orientace, hra před brankou.

39

1 na 1
Hráči stojí ve dvou řadách u mantinelu. Trenér nahodí míček a dva hráči jdou vždy do souboje 1 na 1 a zakončují na libovolnou branku a souboj končí teprve až když jeden z hráčů dá gól. Trenér hned nahazuje další míček tak, aby na hřišti byly vždy dva souboje 1 na 1. Zaměření: hra 1 na 1, orientace, rychlé zakončení a střelba.

40

2 na 1 jako soutěž
Hráči jsou rozděleni do dvou týmů. Hráči startují z půlky na míček, který nahodí trenér. Hraje se na dvě branky v rozích vždy 2 na 1. Útočící hráči se snaží rychle zakončit, aby mohla nastoupit další dvojice. Bránící hráč se snaží bránit a zdržovat útočící hráče tím, že jim získaný míček bude odpalovat za branku. Tým, který rychleji prostřídá všechny dvojice vyhrává. Zaměření: soutěživá forma nácviku zakončení.

41


Vítězslav Carda

zdroje: USA Hockey – Small Area Games, Vlach – trénink na malém prostoru

 
Přidej komentář

Partner webu

Partner webu