FLORBALOVÝ SKAUT

Pardubice se rozhodly následovat příkladu z jiných sportů a vytvořili v klubu pozici skauta, který by měl z okolí Pardubic stahovat talenty. Přetahování hráčů a jejich přestupy nejsou ve florbalu ničím novým, novinkou je vytvoření oficiální pozice pro tyto aktivity. Doufejme, že se tento krok osvědčí, budou ho následovat i další kluby a někdy temná přestupová džungle českého florbalu se trochu prosvětlí díky snad zlepšené komunikaci mezi hráči a klubem prostřednictvím skauta. A jak by to mělo  Pardubicích fungovat (následující text převzat z oficiálních stránek Sokola Pardubice):

Florbalový klub Sokol Pardubice má svého skauta. Pozici vyhledávače talentů, sledování talenotvanýc hráčů a kontakt s nimi má od září na starost dlouholetý hráč Sokola Ondřej Vichr, který ještě donedávna oblékal dres A týmu mužů. Po skončení aktivní hráčské kariéry se ovšem rozhodl klubu vypomáhat svými zkušenostmi i nadále.

Po sezoně jsi skončil s aktivním hraním, proč a nebude ti florbal chybět?
Důvodů bylo více, hlavně ztráta motivace a můj pocit, že nastal po sestupu z extraligy čas přenechat místo v sestavě mladším a hlavně talentovanějším hráčům. S kluky jsem ale pořád v kontaktu, chodím sedívat na zápasy, dělám skauta a hraju za Déčko nejnižší soutěž. Florbal jsem tedy nijak na hřebík nepověsil.

Jak vypadá tvoje práce klubového skauta?
Mým hlavním úkolem je monitorovat mladé hráče v dosažitelné vzdálenosti od Pardubic, kteří na sobě chtějí pracovat a myslí to s florbalem vážně. Těm potom chceme dát příležitost dál se florbalově rozvíjet v našem klubu.

O které hráče se budeš zajímat? Kteří hráči jsou pro Pardubice perspektivní?
Co se týče konkrétního výběru, nejde jen o talent, ale i o přístup a lidské vlastnosti. Hráče dále musí především florbal bavit, aby byl ochotný mu něco obětovat, chtěl se zlepšovat a rostly výkony jeho a jeho týmu. Ostatně osobně jsem zažil spoustu hráčů, kteří měli velký talent, ale protože nebyli dostatečně cílevědomí, nikam to vlastně ve florbalu nedotáhli.

Co hráčům můžu klub nabídnout?
Klub hráčům nabízí sportovní růst pod dohledem zkušených trenérů. Máme plnou mládežnickou strukturu v kategorii chlapců. Až do starších žáků máme v každé kategorii dva týmy. Jsme jedinou zárukou v širokém regionu, že hráč pracovitý a talentovaný hráč bude mít příležitost růst ve fungujícím klubu, až do nejvyšších soutěží mužů. Navíc v mládežnických týmech patříme dlouhodobě mezi nejúspěšnější v České republice. Důkazem může být například druhé místo juniorů na letošním turnaji Czech Open nebo vítězství elévů na druhém největším mládežnickém turnaji Nisa Open, stejně tak jako dlouhodobé obsazování předních příček ve všech mládežnických ligových soutěžích.

Pardubice se vždy profilovaly jako regionální klub, který sází spíše na mladé hráče, souvisí s tím i tvoje nová práce?
Určitě, mou prací je mít širší přehled o hráčích v regionu právě proto, že jsme a chceme být především regionální klub. Klub, který staví na vlastních odchovancích a hráčích z okolí majících k regionu vztah. Nikdy sem nebudeme tahat hráče, který sem nechce, a nikdy tu nebudeme držet hráče, který chce hrát jinde.

V hokejových nebo fotbalových klubech je zcela běžné, že spolupracují s různými skauty. Proč se i florbalové Pardubice rozhodly vytvořit tuto pozici?
Přestože klub sází především na své odchovance, není schopen konkurovat nejlepším českým týmům bez okysličení, v podobě talentovaných hráčů s regionálních klubů. Vyhledávání těchto hráčů a práce s nimi, je ovšem časově náročná věc. Proto se klub rozhodnul zřídit speciální funkci a domluvil se na spolupráci se mnou.

Pardubice si dlouho drží postavení nejlepšího regionálního klubu, v porovnání s ostatními kluby to ovšem stačí „jen“ na nějaké deváté až čtrnácté místo. Co Pardubicím chybí k tomu, aby se dostaly do nejlepší české osmičky?
Asi od každého trochu. Florbal jde neustále kupředu a je potřeba stále usilovně pracovat na všech frontách a klást si postupně vyšší cíle. Věřím, že když všichni hráči, trenéři i funkcionáři budou nadále pracovat na sto procent, i to play-off v extralize brzy přijde.

Jak můžeš v roli skauta přispět k návratu do extraligy?
Doufám, že nijak! Mé cíle jako skauta jsou totiž dlouhodobé v horizontu několika let, zatímco návrat do extraligy je, věřím, otázka horizontu krátkodobého. Ovšem z dlouhodobého hlediska věřím, že hráče, které pomohu vytipovat, budou extraligu v Pardubicích brzy hrát.

Co si ty sám od práce skauta slibuješ?
Pro mě jsou v tomto směru důležité dvě věci. První, aby mě to bavilo. Druhá, aby to byl přínos pro klub a ten se tak dále rozvíjel.

Jak budeš hráče vybírat?
Už teď jezdím po turnajích, především kategorií starší žáci a dorostenci. Snažím se zmapovat všechny talentované hráče v našem regionu. Mám řadu tipů i od našich trenérů a hráčů. Samozřejmě se ale hráči, kteří by chtěli na sobě pracovat, mohou obrátit přímo na mě, a to na číslo 775 011 205, stačí klidně poslat sms zpráva. Poslat mohou i email na adresu ondrej.vichr@seznam.cz nebo se se mnou mohou spojit prostřednictvím facebooku.


Vítězslav Carda

Obrázek a část textu: Sokol Pardubice

 
Přidej komentář

Partner webu

Partner webu