CVIČENÍ PŘED ZÁPASEM

Cvičení na rozehrání hráčů a rozchytání gólmanů před zápasem mohou mít mnoho forem. V článku uvedeme několik příkladů toho, jak mohou vypadat a probereme zásady, kterými by se měla cvičení řídit.

Cvičením prováděným na hřišti vždy předchází rozběhání, rozcvičení a protažení mimo hřiště. Na konci rozcvičení mimo hřiště je možné a vhodné nechat chvíli hráče driblovat s míčkem a gólmany nechat si s míčkem házet. Hráči tak nastupují na hřiště připraveni a mohou kvalitně, v tempu a dobře provést předzápasová cvičení. Tempo cvičení prováděných na hřišti se pomalu zvyšuje až na maximum (stejně tak i nasazení hráčů). Cvičení by měla končit v takovém tempu, v jakém se bude hrát zápas, aby byl mezi těmito fázemi zajištěn plynulý přechod. Razance střelby se také pomalu zvyšuje. Hlavně proto, aby si gólmani v první fázi míček „osahali“, tzn. v prvních několika sériích jsou střely slabší a mířené na ruce a nohy gólmana. Hrubou chybou je, když hráči od začátku střílejí nechytatelné rány (v horším případě, při snaze vystřelit co nejtvrdší rány, netrefují ani branku) a gólman si na míček nesáhne a tudíž se vůbec nerozchytá!

Cvičení, která nyní na ukázku uvedeme, jsou v těch složitějších variantách. Pro svoji potřebu si je můžete zjednodušit ubráním křížení, zmenšením počtu přihrávek apod. Nejedná se kompletní a komplexní sadu cvičení, ani nejsou seřazena v nějakém přesné posloupnosti. Různých cvičení existuje mnoho (např. na stránkách Spartaku Pelhřimov najdete další inspiraci) a je na každém trenérovi, aby pro svůj tým vybral ta nejvhodnější. Je nutné se zamyslet nad tím, proč tým necháte dělat právě tato konkrétní cvičení a čeho tím chcete dosáhnout. Zkopírovat jen to, co jste viděli dělat např. finskou reprezentaci vám, pokud nebudete vědět přesně proč to děláte a co tím získáte, může nakonec přinést více škody než užitku.

Hady

Hráči stojí v řadě, každý má míček, jeden za druhým v rychlých intervalech startují a jdou do zakončení na bránu tak, že se mírně kříží.
Rotace: Startuje se z různých míst na hřišti.

Z půlky ze středu.

Z půlky ze strany.

Z rohu s přihrávkou.

Rohy s narážečkou

Hráči stojí s míčky v obou rozích. Z jednoho rohu vybíhá hráč bez míčku obloukem k půlce, tam dostává přihrávku od hráče z protějšího rohu, zpracovává si míček, přihrává hráči do rohu odkud vybíhal, ten mu prvním dotykem přihrávku hned vrací a hráč zakončuje.
Rotace: Hráč, který zakončoval jde do opačného rohu, než odkud vybíhal. Přičemž hráč z tohoto opačného rohu opakuje to stejné.

Rohy s více přihrávkami

Hráči stojí s míčky v obou rozích. Z jednoho rohu vybíhá hráč bez míčku směrem k půlce, dostává přihrávku od hráče z druhého rohu, zpracuje si míček a vrací přihrávku hráči, který také vybíhá směrem k půlce, ten zpracuje míček a ještě jednou ho přihrává prvnímu hráči, který jde obloukem do zakončení. Druhý hráč jde také obloukem na bránu, dostává z protějšího rohu přihrávku a zakončuje prvním dotykem.
Rotace: Hráči se zařadí do opačných rohů, než odkud vybíhali. Další dva hráči v řadách opakují to stejné.

Cvičení z půlky

Hráči stojí s míčky ve dvou řadách na půlce u mantinelů. První hráč v řadě přihrává prvnímu hráči v druhé řadě a vybíhá oblouk směrem k bráně. Mezitím první hráč v druhé řadě prvním dotykem nahrává druhému hráči v první řadě a ten prvním dotykem nabíhajícímu hráči, který jde do zakončení.
Rotace: Hráč se po zakončení zařazuje do opačné řady, než odkud vybíhal. Přičemž hráč z této opačné řady opakuje to stejné.

Stínění

Půlka hráčů stojí v řadě s míčky v rohu, druhá půlka bez míčků diagonálně na půlce. Jeden hráč stojí před brankářem a stíní mu. Hráč na půlce dostává přihrávku od druhého hráče v rohu, prvním dotykem ji vrací prvnímu hráči v rohu, nabíhá si na střed, dostává prvním dotykem přihrávku zpět a jde do zakončení.
Rotace: Hráč, který zakončoval jde stínit brankáři. Hráč, který stínil brankáři se zařadí do rohu. Hráč, který přihrával se zařadí do řady na půlce. Další dva hráči v řadách opakují to stejné.

Čtyři rohy

Hráči stojí s míčky v rozích. Ostatní stojí ve dvou řadách bez míčků na půlce u mantinelů. Hráč z půlky vybíhá, dostává přihrávku z protilehlého rohu a jde do zakončení.
Rotace: Hráč se po zakončení zařazuje do protilehlého rohu. Hráč, který přihrával se zařadí do řady na půlce na stejné straně. To stejné opakují hráči na druhé diagonále.

2  na 1

Útočníci stojí na půlce s míčky u mantinelů. Obránci stojí na půlce bez míčků na středu. Obránce vybíhá, dostává od prvního útočníka přihrávku a střílí. Pak se obrací, dostává od druhého útočníka přihrávku, přihrává mu zpět a jde bránit. Útočníci se na půlce kříží a jdou do zakončení v situaci 2 na 1.
Rotace: Útočníci se po odehrání zařazují do opačné řady, než odkud startovali. Obránci se točí ve stejné řadě dokola. Další tři hráči v řadách opakují to stejné.

3 na 2

Útočníci stojí ve třech řadách. Dvě v rozích a jedna řada vedle branky. V řadě u branky a v jednom rohu mají míčky. Obránci stojí v jedné řadě u branky a v jedné řadě na půlce hřiště bez míčků. Obránce z půlky vybíhá, dostává přihrávku z rohu a prvním dotykem střílí na bránu. Pak se obrací a jde bránit. Zároveň,  při první přihrávce, útočník, který stál vedle brány vybíhá před bránu a stíní brankáři, popř. tečuje nebo doráží střelu od obránce. Pak si nabíhá obloukem na půlku a zapojuje se do útoku. Mezitím útočníci, kteří stáli v rozích vybíhají směrem k půlce. Jeden z nich přijímá přihrávku od obránce, který stál v řadě vedle brány. Obránce jde po odehrání přihrávky bránit. Útočník, který přijal přihrávku od obránce přihrává druhému útočníkovi, oba na půlce vybíhají oblouk, kříží se, předávají si míček a společně s třetím útočníkem jdou do zakončení v situaci 3 na 2.
Rotace: Všichni se po odehrání zařadí do stejné řady, odkud startovali. Dalších pět hráčů v řadách opakuje to stejné.


Vítězslav Carda

 
Přidej komentář

Partner webu

Partner webu